Hlavní obsah
 

Evakuované šíity u syrského Aleppa zasáhla exploze, přes 100 mrtvých

Evakuační konvoj desítek autobusů se v sobotu u Aleppa stal terčem útoku, při kterém přišlo o život přes 100 lidí. Oznámila to agentura AP s odvoláním na záchranáře ve službách syrské opozice. Předchozí bilance uváděla 43 mrtvých.

 
Evakuované šíity u syrského Aleppa zasáhla exploze, přes 100 mrtvých

Podle syrské exilové organizace ochránců lidských práv SOHR bylo při explozi výbušniny také mnoho lidí zraněno. Šlo zřejmě o cílený útok, neboť explodovalo auto s výbušninou.

„Sebevražedný atentátník řídil nákladní auto označené jako auto s humanitární pomocí a nechal ho vybuchnout v blízkosti 75 autobusů,” uvedla SOHR. Dodala, že exploze se odehrála na západním předměstí Aleppa.

Zasažen byl konvoj s desítkami autobusů, které přepravují většinou šíitské obyvatele dvou evakuovaných vesnic. Mezi zatím 43 oběťmi je podle SOHR 38 lidí z vesnic, čtyři povstalci, kteří konvoj střežili, a jedna dosud neidentifikovaná osoba.

Syrská státní média po výbuchu přinesla obrázky z místa exploze, na nichž leží na zemi mrtvá těla a kolem zničených autobusů se valí černý dým. Zpravodaj agentury AFP popsal mnoho mrtvých a velký počet zraněných po explozi.

Černý dým stoupá z místa útoku na evkuační konvoj na předměstí syrského Aleppa.

Foto: Reuters Tv, Reuters

V Sýrii se v sobotu evakuují civilisté i opoziční bojovníci ze čtyř obléhaných měst a vesnic. Výměna se ale zablokovala, protože povstalci z jednoho města nedostali záruku, že jim bude umožněn bezpečný odchod. Výměna se týká šíitských obcí Fúa a Kafrája, které dlouhodobě obléhali odpůrci syrského režimu, a měst Zabadání a Madájá, obléhaných naopak spojenci syrské armády.

V autobusech byli převážně šíitští obyvatele z vesnic Fúa a Kafrája, kteří čekali na vpuštění do Aleppa. V celém konvoji bylo podle AFP asi 5000 osob.

Krvavé následky útoku na evkuační konvoj na předměstí syrského Aleppa.

Foto: Reuters Tv, Reuters

Z Fúji a Kafráji má podle dohody odejít asi 16 000 šíitských občanů, ze Zabadání a Madáji pak všichni sunnitští povstalci a jejich rodiny. Podle SOHR byla evakuace šíitských vesnic rozvržena do 60 dní. Ve všech čtyřech lokalitách je podle OSN vystaveno obtížené humanitární situaci na 60 000 lidí.

V pátek zahájilo evakuaci podle SOHR asi 7200 lidí, z toho 5000 z dvou šíitských vesnic a 2200 z měst Zabadání a Madájá. Podle SOHR i syrské televize byl proces evakuace dnes večer obnoven.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků