Hlavní obsah
Demonstranti při střetech na náměstí Tahrír Foto: ČTK/AP

Na Muslimské bratrstvo napojený egyptský prezident Muhammad Mursí, který si ve čtvrtek uzurpoval moc pomocí dekretů, po protestech ustupuje. V neděli uvedl, že prezidentské výnosy mají jen dočasnou platnost, a v pondělí se sejde se soudci, kteří jej kritizují.

Demonstranti při střetech na náměstí Tahrír Foto: ČTK/AP
Egyptský prezident Mursí ustupuje, sejde se se soudci

Mursí se snažil už v neděli uklidnit situaci, když oznámil, že nemíní soustředit moc do svých rukou a že dekrety mají jen dočasnou platnost. Dodal, že doufá, že se mu podaří najít společnou řeč s ostatními stranami a že se podaří dosáhnout konsensu ohledně nové ústavy.

Egyptský prezident Muhammad Mursí

Foto: Reuters

Mursí se chce sejít i s Nejvyšší radou soudců, protože Klub soudců vyzval k celonárodním protestům a generální stávce. Nejvyšší rada soudců vyzvala soudce, aby se vrátili do práce, a dodala, že se nepostaví proti dekretům. Jednání se soudci by měl zprostředkovat ministr spravedlnosti, který řekl, že sám má k dekretům určité výhrady.

Demonstranti při střetech na náměstí Tahrír

Foto: ČTK/AP

Mursí soustředil minulý týden moc zcela do svých rukou. Dekrety stanoví, že jakékoli rozhodnutí prezidenta nemůže být zrušeno žádnými úřady ani soudními, že žádný justiční orgán nemá právo rozpustit parlament a Ústavnímu soudu upřely právo rozhodnout o legitimitě ústavodárného výboru, v němž dominují islamisté. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: V Káhiře demonstrovali proti Mursímu, v Alexandrii za něj

Video: Reuters

Jeho krok se setkal s mimořádně silnými protesty soudců, opozičních politiků i veřejnosti. Při nedělních protestech v Damanúru zemřel 15letý člen Muslimského bratrstva, když rozlícený dav Mursího odpůrců zaútočil na jeho kancelář. Dalších 60 lidí bylo zraněno. [celá zpráva]

Stany postavené na náměstí Tahrír

Foto: Asmaa Waguih, Reuters

Každý den se konají protesty na náměstí Tahrír, kde odpůrci dekretů postavili stany.

Egyptské akcie poklesly o devět procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků