Hlavní obsah

Egypt v sobotu uvolnil omezení platná na hranicích s pásmem Gazy. Po čtyřech letech tak mohou hranici přejít ženy, děti a muži starší čtyřiceti let. Muži mezi 18 a 40 lety stále potřebují povolení. Dovoz a vývoz zboží pro obchodní účely je nadále zakázán, přesto Izrael proti zmírnění opatření tvrdě protestuje, uvedla BBC.

Egypt zmírnil po čtyřech letech blokádu Gazy, částečně otevřel přechod v Rafahu

Hranice mezi Egyptem a pásmem Gazy byla uzavřena v roce 2007 poté, co se tam chopilo moci radikální hnutí Hamás.

Opatření na hranici byla zmírněna tři měsíce po pádu egyptského prezidenta Husního Mubaraka, za kterého byly vztahy s Izraelem dobré.

Izrael se bojí, že se přes hranici mohou do Gazy dostávat zbraně nebo jejich komponenty popřípadě materiál na jejich výrobu.

Hranice je nyní otevřena od soboty do čtvrtka od devíti do jednadvaceti hodin.

I když přes ni nemůže procházet zboží pro obchodní účely, očekává se i tak, že krok povzbudí ekonomiku pásma.

Hned při otevření přišlo na přechod v Rafahu 400 Palestinců. Doposud přitom smělo přejít přes hranice každý den jen tři sta Palestinců celkem.

Jednou z prvních Palestinek byla 27letá žena, která jela do Káhiry do nemocnice.

Krok ukazuje, že v blízkovýchodní politice chce nyní Egypt hrát aktivnější roli a být blíže Palestincům, což ukázala už skutečnost, že pomáhal dojednat smír mezi Fatahem a radikálním Hamásem, jehož součástí je i společná vláda, která bude u moci do voleb. Izraeli ustavení vlády, na níž se podílí Hamás, vadí. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků