Hlavní obsah
 

Egypt počítá mrtvé, na stoupence Muslimského bratrstva zaútočili vojáci

Egyptské Muslimské bratrstvo tvrdí, že bezpečnostní jednotky při ranním útoku na účastníky manifestace v Káhiře zabily 70 osob. Údaje však nelze nezávisle ověřit. Ministerstvo zdravotnictví zatím potvrdilo 20 úmrtí. Stanice BBC hovoří o stovce mrtvých, agentura AFP o více než pěti desítkách obětí. Zraněných jsou zřejmě tisíce.

 
Egypt počítá mrtvé, na stoupence Muslimského bratrstva zaútočili vojáci

Mrtví byli podle bratrstva na shromáždění, jehož účastníci podporují svrženého prezidenta Muhammada Mursího.

Ministr vnitra Muhammad Ibráhím oznámil, že protest u mešity Rábaa al-Adavíja musí skončit. Právě tam je shromaždiště stoupenců bratrstva, kteří se tam chtějí střídat při poklidném protestu na Mursího podporu. Obyvatelé čtvrti si ale kvůli trvajícím shromážděním a násilí stěžují.

Prozatímní prezident Adlí Mansúr v sobotu vyzval stoupence svého předchůdce, aby vyklidili shromaždiště u mešity Rábaa al-Adavíja a na náměstí Nahda, kam chodí už měsíc. Mansúr slíbil, že se nikomu nic nestane. Řekl ale také, že vláda nemůže trpět dlouhodobě nejistou bezpečnostní situaci a opakované blokování dopravních tepen. Stát je instituce, již je třeba respektovat, řekl.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry na noční protesty v Káhiře

Video: Reuters

"Musíme používat rozum a být tolerantní, aby Egypťané mohli začít budovat Egypt," napsal na Twitteru viceprezident Muhammad Baradej.

Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová odsoudila zabíjení v Egyptě a vyzvala všechny, aby se zdrželi násilí.

Střílejí do hrudníku a hlav

Muslimské bratrsvo z masakru viní vládní vojáky. "Nestřílejí, aby zranili. Střílejí, aby zabili," řekl mluvčí Muslimského bratrstva Džihad Haddád, jehož citovala agentura Reuters. "Zranění způsobená střelami jsou na hlavách a na hrudích," dodal.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Nepokoje v Alexandrii

Video: Reuters

Prokuratura v pátek uvalila na Mursího dva týdny vazby kvůli údajnému spiknutí s palestinským Hamasem. Mursí bude vyslýchán v souvislosti s obviněním ze spolupráce s Hamasem při organizování útoků na policejní stanice a věznice. Muslimské bratrstvo obvinění považuje za směšné a za návrat do doby režimu bývalého prezidenta Husního Mubaraka.

Armáda, která Mursího přinutila 3. července odstoupit, dala bratrstvu do dnešního dne čas ukončit protesty a připojit se k návrhu politického řešení situace, na jehož konci jsou nové volby. Bratrstvo ale považuje Mursího odstranění za nelegální a označuje ho za převrat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků