Hlavní obsah

Kazetová letecká bomba, která dopadla na dětské hřiště v Sýrii, zabila deset dětí. Uvedla to v pondělí BBC s odvoláním na video, které zveřejnili syrští obhájci lidských práv. Damašek použití kazetových bomb popírá.

Deset dětí zabila v Sýrii letecká kazetová puma

Podle aktivistů shodil mig (jak bývají obecně označována všechna proudová letadla sovětské výroby) dvě bomby na vesnici Dajr Asafir u hranic Damašku. Jedna zasáhla dětské hřiště, kde zabila deset dětí. „Nikdo ze zabitých nebyl starší patnácti let,“ řekl agentuře Reuters aktivista z vesnice Abú Kassam. Dodal, že dalších patnáct lidí bylo při útoku zraněno a zdůraznil, že ve vsi nejsou žádní vzbouřenci.

Podle záběrů na videu to vypadá, že byla shozena kazetová bomba, protože bylo nalezeno na 70 kusů submunice velikosti plechovky od piva plné střepin. Kazetové bomby, určené především proti živé síle nepřítele a lehké technice, jsou částečně zakázány, USA, Rusko a Čína ale konvenci stejně jako Sýrie a Slovensko nepodepsaly.

Podle neověřených zpráv aktivistů ze skupiny Výbory místní koordinace zahynulo v neděli v Sýrii 117 osob včetně 14 dětí.

Vzbouřenci v neděli také ohlásili, že dobyli část vojenského letiště Mardž Sultán. Na videu jsou vidět vedle vraku helikoptéry.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků