Hlavní obsah

Syrským Damaškem v neděli otřásla silná exploze. Podle syrské státní televize bylo zasaženo vojenské výzkumné centrum na předměstí a šlo o izraelský raketový útok, informovala agentura Reuters. Nejmenovaný zdroj ze zpravodajských služeb, na který se agentura odvolává, nicméně zmínil naprosto odlišný cíl celé akce: íránské rakety, které se přes Sýrii měly dostat do rukou militantům z Hizballáhu.

Damaškem otřásly exploze, podle televize šlo o další izraelský útok

V sobotu vyšlo najevo, že Izrael uskutečnil podobný nálet na Sýrii již v noci na pátek. Terčem útoku byl rovněž konvoj vezoucí pokročilý raketový systém libanonskému hnutí Hizballáh. "Útok z této noci, stejně jako ten předchozí, byl namířen proti raketám Fatíh-110, které byly převáženy z Íránu do rukou Hizballáhu," uvedl nejmenovaný zdroj.

Izrael již v minulosti opakovaně varoval, že dodávky zbraní teroristům v čele s Hizballáhem nebude tolerovat. V tomto případě má zbraně militantům poskytovat právě režim autoritářského prezidenta Bašára Asada. Na záběrech, které se po útoku objevily na internetu, byly vidět obrovské plameny šlehající do nebe.

"Nový izraelský útok je pokusem zvýšit morálku teroristických skupin, které se jen těžce vzpamatovávají z útoků naší skvělé armády," okomentovala incident syrská státní televize s odkazem na to, že vládní vojáci před pár dny spustili intenzivní ofenzivu, ve které útočí na povstalce, kteří proti Asadovi bojují.

Izraelská armáda věc nekomentovala

Svědci, které citovala syrská opoziční organizace SOHR se sídlem v Londýně, údajně zahlédli v době exploze na obloze několik letounů. Rakety měly zasáhnout jak přímo výzkumné středisko, tak i nedaleký sklad munice. Podle jiných aktivistů byly zase cílem velení raketové brigády a kasárna dvou praporů republikánské gardy. Izraelští představitelé exploze nekomentovali. "Na takové zprávy nijak nereagujeme," uvedla mluvčí izraelské armády.

Na výzkumné středisko, které leží 15 kilometrů od libanonských hranic, se izraelské letectvo zaměřilo již v lednu. V roce 2007 zase bombardovalo nedokončený syrský jaderný reaktor. V reakci na to Damašek investoval značné prostředky do vybudování systému protivzdušné obrany.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků