Hlavní obsah
Místo, kde Češi zmizeli, je poblíž syrské hranice. Foto: Novinky.cz s použitím Mapy.cz

Češi ztracení v Libanonu jeli točit reportáž o uprchlících

Pětice Čechů, která se v sobotu ráno ztratila v Libanonu, jela podle informací Práva do země natáčet reportáž o uprchlících na libanonsko-syrských hranicích. Ve skupině měl být pražský advokát Jan Š., dva reportéři Jindřichohradecké televize Miroslav D. a Pavel K. a tlumočník Adam H. Skupinu doplnil bezpečnostní expert Martin P., který se měl před pěti lety účastnit jako zpravodajský důstojník mise v Afghánistánu.

Místo, kde Češi zmizeli, je poblíž syrské hranice. Foto: Novinky.cz s použitím Mapy.cz
Češi ztracení v Libanonu jeli točit reportáž o uprchlících

Cesta do Libanonu nebyla pro advokáta Jana Š. první. Zemi navštěvoval pravidelně  kvůli  získávání důkazů pro obhajobu Alího Fajáda. Tento Libanonec a další dva muži byli loni zadrženi v ČR a jsou podezřelí z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Advokát s oběma reportéry před časem spolupracoval při natáčení příběhu o Fajádově rodině a jeho životě. Na oplátku slíbil, že jim pomůže při natáčení reportáže o syrských uprchlících. „Pomoc spočívala ve zprostředkování kontaktů na spolehlivé průvodce a tlumočníky a doprovod při natočení reportáže z prostředí uprchlických táborů na libanonsko-syrských hranicích,“ uvedla v prohlášení advokátní kancelář.

Alí Fajád (na archivním snímku)

Foto: ČTK

Martin P. jel podle zjištění redakce do Libanonu v roli bezpečnostního poradce zmíněného pražského advokáta, se kterým dlouhodobě spolupracoval.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z oblasti ve východním Libanonu, kde zmizelo pět Čechů

Video: Reuters

Skupina se vypravila do Libanonu minulý týden a podle advokátní kanceláře se měla za pět dní vrátit.

Advokátní kancelář v tiskovém prohlášení popírá, že by únos mohli mít na svědomí příbuzní Alího Fajáda. „Jménem svého klienta mohu k této záležitosti sdělit, že pan Fajád je celou situací šokován a zcela vylučuje jakoukoliv možnou souvislost mezi zmizením pohřešovaných osob a jeho rodinou,“ tvrdí advokátní kancelář.

Libanonský List The Daily Star v pondělí napsal, že bezpečnostní zdroje vyloučily možnost politického pozadí únosu. Podle nich je nejpravděpodobnější, že je do únosu zapojen Saíb Fajád, bratr v Česku zadrženého Alího, který chce výměnou za Čechy získat svobodu pro bratra.

„My v tuto chvíli pracujeme s mnoha verzemi a únos je pouze jednou z verzí, se kterými se pracuje. My jsme pouze potvrdili, že pohřešujeme pět Čechů, kteří se ztratili v Libanonu,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Po skupině Čechů nadále pátrá libanonská armáda a policie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků