Hlavní obsah
Záchranáři ohledávají trosky zříceného ukrajinského letadla. Foto: Reuters

Černá skříňka z ukrajinského letadla sestřeleného Íránem je značně poškozená

Černá skříňka ukrajinského civilního letadla, které bylo v lednu sestřeleno nad íránským letištěm, je výrazně poškozená. Agentura Reuters to ve středu uvedla s odkazem na íránského ministra obrany Amira Hatámího. Při pádu stroje zemřelo 176 lidí.

Záchranáři ohledávají trosky zříceného ukrajinského letadla. Foto: Reuters
Černá skříňka z ukrajinského letadla sestřeleného Íránem je značně poškozená

„Byli jsme požádáni o pomoc při rekonstrukci černé skříňky, která je po pádu letadla značně poškozená,“ uvedl ministr. Podle jeho slov je nyní oprava letového zapisovače prioritní.

Boeing 737 ukrajinských aerolinek UIA se zřítil ve středu 8. ledna krátce poté, co odstartoval z teheránského letiště. Na jeho palubě zemřelo všech 176 lidí.

Stroj sestřelila íránská armáda. Podle komuniké ozbrojených sil stroj prolétával v blízkosti citlivého vojenského zařízení, které patří elitním Íránským revolučním gardám, a byl omylem považován za nepřátelský cíl.

Ukrajinské letadlo bylo v Íránu sestřeleno v době vzrůstajícího napětí mezi Teheránem a Washingtonem. Jen několik hodin před incidentem vypálil Írán 16 raket na dvě základny v Iráku, kde byli umístěni američtí vojáci.

Trosky ukrajinského boeingu, který havaroval u Teheránu.

Foto: Iran Press, Reuters

Šlo o odvetu za americký likvidační útok na generála Kásima Sulejmáního v Bagdádu. Předpokládá se, že proto byla v té době íránská protivzdušná obrana v pohotovosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků