Hlavní obsah
Oběti útoku v syrském Chán Šajchúnu Foto: Reuters

Byl to sarin, potvrdila OPCW, čím se vraždilo v Sýrii

Dubnový útok v syrském Chán Šajchúnu byl spáchán smrtícím nervovým plynem sarinem nebo jemu podobnou látkou. Podle očekávání to uvádí závěrečná vyšetřovací zpráva Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). O jejím zjištění informovali agenturu AP dva diplomaté. Kdo stojí za masakrem nejméně 80 lidí, ale OPCW neurčila.

Oběti útoku v syrském Chán Šajchúnu Foto: Reuters
Byl to sarin, potvrdila OPCW, čím se vraždilo v Sýrii

Jeden z diplomatických zdrojů AP si přál zůstat v anonymitě. Druhým je stálá zástupkyně USA v OSN Nikki Haleyová. Ta vyjádřila důvěru ve zprávu, která „potvrdila, co již víme: chemické zbraně byly použity proti syrskému lidu”. Nyní podle ní musí ještě nezávislé vyšetřování ověřit, kdo je za „brutální útok” zodpovědný, aby se mohlo dosáhnout spravedlnosti pro oběti.

Zprávu zveřejnila OPCW. „Důrazně odsuzuji toto zvěrstvo, které je v naprostém rozporu s normami zakotvenými v konvenci o zákazu chemických zbraní," prohlásil šéf organizace Ahmet Üzümcü. ”Pachatelé tohoto hrozného útoku musí být za své zločiny pohnáni k odpovědnosti," zdůraznil.

„Tato fakta odrážejí zavrženíhodný a vysoce nebezpečný doklad o používání chemických zbraní Asadovým režimem," uvedlo americké ministerstvo zahraničí v noci na pátek poté, co zprávu OPCW dostaly jednotlivé členské státy organizace.

OPCW přitom neměla pověření najít viníky. Závěry organizace ale poslouží společné vyšetřovací misi OSN a OPCW, která má za cíl určit pachatele, a také způsob provedení útoku. Podle USA byla shozena bomba naplněná sarinem, což ale odmítá Damašek i Moskva, která tvrdí, že chemikálie unikly ze skladu výzbroje opoziční teroristické skupiny, jež město ovládá.

Generální ředitel OPCW Ahmet Üzümcü hovořil o pravděpodobném použití sarinu již dva týdny po útoku. Vycházel přitom z testů vzorků odebraných od mrtvých i raněných, z nichž část byla převezena do Turecka. O použití sarinu byl přesvědčen i tehdejší francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. [celá zpráva]

Zemřelo přes 80 civilistů, stovky zraněných

V syrském městě Chán Šajchún při útoku 4. dubna zemřelo přes osm desítek lidí a stovky dalších utrpěly zranění. Podle Západu udeřila letadla syrského režimu. Vláda v Damašku tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen. Rusko stojí na straně Sýrie. USA v odvetě 7. dubna zaútočily střelami s plochou dráhou letu na syrskou základnu Šajrát, odkud byl podle informací USA nálet na Chán Šajchún veden. [celá zpráva]

Chán Šajchún leží v severosyrské provincii Idlib, která byla jednou z posledních bašt opozice. Chán Šajchún kontrolovali islamisté z Fronty dobytí Sýrie (Džabhát Fatah aš-Šám), dříve známé jako An-Nusra, která proslula jako radikální skupina napojená na teroristickou síť Al-Káida. Organizace je považována za teroristickou.

Pentagon i Bílý dům nedávno oznámily, že se v Šajrátu chystá nový útok. Mluvčí Pentagonu sdělil, že do příprav je zapojeno konkrétní letadlo a hangár, o nichž se ví, že jsou využívány v souvislosti s chemickými zbraněmi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků