Hlavní obsah

Bomba v centru Káhiry zabila francouzskou turistku

Život francouzské turistky si vyžádal v neděli večer výbuch nálože u historické Husajnovy mešity v egyptském hlavním městě Káhiře. Dalších 20 lidí včetně zahraničních turistů utrpělo zranění. Předchozí zprávy egyptských bezpečnostních sil uváděly čtyři mrtvé včetně dvou zahraničních turistů.

Bomba v centru Káhiry zabila francouzskou turistku

Podle očitých svědků hodil útočník na motocyklu mezi lidi dvě nálože, z nichž jedna explodovala. Podle agentury AFP byly nálože shozeny na chodník z některé z okolních budov. Tuto verzi podporuje také egyptská tisková agentura MENA, podle níž byly nálože shozeny na chodník ze střechy blízkého hotelu.

Bomba vybuchla před kavárnou poblíž slavného bazaru Chán al-Chalílí ve stejnojmenné čtvrti. Tržiště bylo v té době plné lidí. Kavárna byla podle BBC zaplněná francouzskými turisty. Podle nové bilance bylo zraněno 20 lidí; 13 francouzských turistů, tři občané Saúdské Arábie a čtyři Egypťané. Stav šesti zraněných je vážný. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil a není ani jasné, zda jeho terčem měli být zahraniční turisté.

Podle policie byl výbuch relativně malý, nálož byla pravděpodobně vyrobená podomácku. K odpovědnosti za atentát se dosud nikdo nepřihlásil.

Oblast uzavřela pořádková policie, z mešity byli evakuováni věřící a na místě jsou i speciálně cvičení psi.

"Myslel jsem, že Egypt je bezpečný..."

"Modlil jsem se a pak se ozvala velká rána a lidi začali panikařit a utíkat z mešity. Pak přišla policie, zavřela hlavní vchod a evakuovala nás zadem," říká šestapadesátiletý muslim Muhammad Abdal Azím, který byl uvnitř Husajnovy mešity.

"Mysleli jsme si, že Egypt je jedinou zemí, která je bezpečná před pumovými útoky," dodal.

:. Trhy poblíž historické Husajnovy mešity v centru Káhiry jsou pořád plné lidí.foto: Profimedia

Stejné místo se stalo terčem útoku už v roce 2005, když zde po atentátu zemřeli tři turisté - jeden Američan a dva Francouzi. Útoky na turisty mohou vážně poškodit cestovní ruch v zemi.

Egypt vedl v 90. letech dlouhou válku proti muslimským fundamentalistům, která kulminovala masakrem více než 50 turistů v Luxoru v roce 1997. V posledních letech Egypt zažil několik útoků namířených proti turistickým střediskům na Sinajském poloostrově včetně pumového útoku v Šarm aš-Šajchu, při němž v roce 2005 zahynulo více než 60 lidí včetně mnoha turistů.

Egyptská vláda v současnosti čelí kritice veřejného mínění za svůj zdrženlivý postup během nedávné invaze izraelských vojsk do pásma Gazy ovládaného militanty z Hamásu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků