Hlavní obsah

Bin Ládinova rodina se schovává v Íránu

Nejbližší příbuzní Usámy bin Ládina, kteří v době leteckých útoků na Spojené státy z 11. září 2001 zmizeli v Afghánistánu, žijí na utajeném místě v Íránu. Je mezi nimi bin Ládinova žena a jejich děti. Ve středu o tom informoval britský deník The Times s odkazem na Umara bin Ládina.

Bin Ládinova rodina se schovává v Íránu

O rodině strůjce teroristických útoků se osm let nic neví a zprávy naznačovaly, že některé bin Ládinovy děti byly zabity při náletech a jiné bojují s povstalci.

Bin Ládinův syn teď ale Timesům řekl, že se minulý měsíc dozvěděl, že rodina včetně jedné z bin Ládinových žen, šesti dětí a 11 vnoučat, žije v přísně střeženém objektu u Teheránu a má zakázaný kontakt s vnějším světem. Přimlouvá se proto za jejich propuštění, popisuje je jako zapomenuté oběti 11. září.

 

Íránská vláda nevěděla, co s tak velkou skupinou lidí, o kterou nikdo nestál, udělat, tak se ji snažila uchránit. Za to jim moc vděčíme a z celého srdce Íránu děkujeme.
Umar bin Ládin

 

Umar tvrdí, že dosud neměl tušení, zda jsou jeho sourozenci naživu, dokud mu v listopadu nezavolali. Řekli mu, že z Afghánistánu uprchli krátce před útoky na USA a íránskou hranici přešli pěšky. Byli umístěni do objektu u Teheránu, z nichž jim strážci s výjimkami nedovolí vyjít s tím, že to je nebezpečné. Sourozencům v té době bylo od sedmi do dvaceti let.

Bin Ládinův syn Saad je údajně naživu

Spekulovalo se, že tehdy 17letý Muhammad je nyní druhým velitelem al-Káidy a o tři roky starší Saad plánoval teroristické útoky, dokud údajně před 18 měsíci nezemřel při náletu amerického bezpilotního stroje. Příbuzní však Umarovi řekli, že je Saad stále naživu a s nimi. Před necelým rokem prý uprchl, aby našel svou matku (traduje se, že bin Ládin měl nejméně tři ženy).

Později během jednoho z řídkých výletů za nákupy uprchla i dcera Imam. Uchýlila se na ambasádu Saúdské Arábie, kde čeká na povolení opustit Írán.

V objektu je prý několik rodin a jeden z Umarových bratrů se tam dokonce oženil a s manželkou mají děti.

Nevinné oběti souzené za otcovy hříchy

Umar bin Ládin, který s otcem žil v súdánském a afghánském exilu, doufá, že rodina dostane povolení Írán opustit a připojit se k jeho matce, bratrovi a dvěma sestrám v Sýrii, nebo k němu a jeho ženě v Kataru.

Usáma bin Ládin

Narodil se v saúdskoarabském Rijádu v rodině bohatého stavitele s úzkými vazbami na saúdskou královskou rodinu. V rozhovoru pro televizní stanici Al Džazíra udal 10. březen 1957 jako datum svého narození.

Byl vychován devótním sunnitou. V 70. letech se poprvé setkal s radikálním učením Muslimského bratrstva. Podle některých zpráv vystudoval inženýrství, podle jiných školu nedokončil. Má také neformální vzdělání v islámské jurisdikci, náboženství v semináři nikdy formálně nestudoval.

Během sovětské invaze do Afghánistánu v 80. letech bin Ládin sponzoroval ozbrojený odpor muslimských mudžahidů. Zásadním se pro něj později stalo setkání s egyptským medikem Ajmánem Zaváhrím, jenž z domovské země uprchl před perzekucí. Zaváhrí se stává bin Ládinovým mentorem a bin Ládin sponzoruje řadu pumových útoků na západní a "zkorumpované muslimské" cíle.

Poté, co jej Saúdská Arábie v roce 1994 zbavila občanství, mu azyl poskytoval Súdán, Pákistán a Afghánistán. Po svržení afghánského vládního hnutí Tálibán Američany v roce 2001 bin Ládin, jehož USA považují za strůjce leteckých útoků na americké půdě v září 2001, uprchl do horské oblasti při pákistánsko-afghánské hranici. 

Téměř dva metry vysoký bin Ládin má údajně tři ženy a jednou se rozvedl. Podle různých zdrojů má 12 až 24 dětí.

„Jsou jen nevinnými oběťmi, stejně jako každý, koho zasáhly strašné události z 11. září 2001 a 7. července 2005. Tyto děti nikdy neublížily jediné duši, nikdy se neučily, jak zacházet se zbraní a nebyly součástí al-Káidy. Chceme jen být pohromadě jako rodina. Někoho to může rozladit, ale děti nemohou být souzeny skrze hříchy jejich otce,“ uvedl bin Ládin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků