Hlavní obsah
Ajmán Zaváhrí Foto: Profimedia.cz

Bin Ládinova pravá ruka Zaváhrí se obořil na Írán

Druhý nejvýše postavený muž teroristické organizace Al-Kajda Ajmán Zaváhrí ve svém novém videoposelství napadá Írán a říká, že islám čelí "křižácké" válce. O videonahrávce, na níž figuruje i údajně zabitý šéf Al-Kajdy v Afghánistánu, informovala agentura Reuters.

Ajmán Zaváhrí Foto: Profimedia.cz
Bin Ládinova pravá ruka Zaváhrí se obořil na Írán

Zaváhrí útočí na íránského ajatoláha Alího Chameneje: „Spolupracuje s Američany na okupaci Iráku a Afghánistánu a uznává loutkové režimy v obou zemích, zatímco vyhrožuje smrtí a zničením každému, kdo se dotkne pídě irácké půdy.“

Al-Kajda, síť sunnitských islamistů, íránské šíitské představitele často kritizuje za jejich dobré vztahy s převážně šíitskou iráckou vládou i afghánským vedením, proti němuž bojuje hnutí Tálibán.

„Ani jedna šíitská autorita, ať už v Iráku nebo jinde, nevydala fatwu (náboženský edikt - pozn. red.) ukládající povinnost džihádu (svaté války - pozn. red.) a ozbrojeného povstání proti invazním americkým křižákům v Iráku a Afghánistánu,“ pokračuje Zaváhrí.

Na videozáznamu se také objeví Mustafa abú Jazíd, velitel Al-Kajdy v Afghánistánu, který měl být minulý měsíc zabit při hranici mezi Pákistánem a Afghánistánem. Jazíd na záznamu komentuje rezignaci pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa z 18. srpna - tedy šest dní poté, kdy měl být Jazíd zabit.

Ajmán Muhammad Rabí Zaváhrí

Narozen 9. 6. 1951 v egyptské Gíze v rodině lékařů a učenců. Vystudoval medicínu na Káhirské univerzitě. Od roku 1966 se pohyboval mezi islámskými radikály. V patnácti letech byl poprvé zatčen za členství v zakázaném Muslimském bratrstvu. V roce 1981 odsouzen na tři roky za držení zbraní. Po odpykání trestu odjel údajně do Saudské Arábie a následně do Pákistánu.

Od roku 1988 byl zástupcem Usámy bin Ládina a hlavním ideologem teroristické organizace Al-Káida. Počátkem 90. let údajně pobýval v Evropě i USA. Následně se měl přesunout do Afghánistánu. Roku 1999 byl v Egyptě odsouzen k trestu smrti, za přípravu a organizaci vražd.

Po útocích z 11. září 2001 mu spojené státy zmrazily bankovní konta a zařadily ho na seznam 22 nejhledanějších teroristů. Na jeho dopadení vypsala FBI odměnu 25 miliónů dolarů.

Zavahrí se stejně jako Usáma bin Ládin skrývá na neznámém místě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků