Hlavní obsah

Mediální pobočka teroristické sítě al-Kajda umístila na internet nové video. Má zachycovat šéfa sítě Usámu bin Ládina. Muž na záběrech je bin Ládinovi skutečně velmi podobný, ale video je rozmazané.

Bin Ládin se objevil na novém videu al-Kajdy

Údajný bin Ládin byl zachycen v závěru snímku s poselstvím jednoho z vůdců al-Kajdy. Vousatý muž, který vypadá jako on, společně s dalšími posluchači vstává ze země. Snímek je však rozmazaný.

Pokud je na záběrech skutečně bin Ládin, bylo by to první video s ním za poslední dva roky.

Usáma bin Ládin
Narodil se v saúdskoarabském Rijádu v rodině bohatého stavitele s úzkými vazbami na saúdskou královskou rodinu. V rozhovoru pro televizní stanici Al Džazíra udal 10. březen 1957 jako datum svého narození.
Byl vychován devótním sunnitou. V 70. letech se poprvé setkal s radikálním učením Muslimského bratrstva. Podle některých zpráv vystudoval inženýrství, podle jiných školu nedokončil. Má také neformální vzdělání v islámské jurisdikci, náboženství v semináři nikdy formálně nestudoval.
Během sovětské invaze do Afghánistánu v 80. letech bin Ládin sponzoroval ozbrojený odpor muslimských mudžahidů. Zásadním se pro něj později stalo setkání s egyptským medikem Ajmánem Zaváhrím, jenž z domovské země uprchl před perzekucí. Zaváhrí se stává bin Ládinovým mentorem a bin Ládin sponzoruje řadu pumových útoků na západní a "zkorumpované muslimské" cíle.
Poté, co jej Saúdská Arábie v roce 1994 zbavila občanství, mu azyl poskytoval Súdán, Pákistán a Afghánistán. Po svržení afghánského vládního hnutí Tálibán Američany v roce 2001 bin Ládin, jehož USA považují za strůjce leteckých útoků na americké půdě v září 2001, uprchl do horské oblasti při pákistánsko-afghánské hranici.
Téměř dva metry vysoký bin Ládin má údajně tři ženy a jednou se rozvedl. Podle různých zdrojů má 12 až 24 dětí.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků