Hlavní obsah
Syrský prezident Bašár Asad Foto: SANA, Reuters

Poradce syrského prezidenta Bašára Asada, generála Mahmúda Sulejmána, zastřelily v přístavním městě Tartúsu v srpnu 2008 izraelské speciální síly. Uvádí to interní dokument americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), který unikl prostřednictvím Edwarda Snowdena. Zprávu uveřejnil server Intercept britského novináře Glenna Greenwalda.

Syrský prezident Bašár Asad Foto: SANA, Reuters
Asadova generála zastřelili Izraelci

Vnitřní databáze NSA nazývaná Intellipedia událost popisuje jako „první známý případ, kdy Izrael útočil na legitimního představitele syrské vlády“. Prokázala to radiová a další komunikace, kterou Američané zachytili.

Syrského generála zasáhli na pláži v Tartúsu neznámí střelci do hlavy a do krku. Britský list The Guardian tehdy uváděl, že útočník střílel z jachty nedaleko břehu, zatímco syrské státní sdělovací prostředky o atentátu mlčely.

Íránská média hned označila za původce atentátu Izraelce a americká ambasáda v Damašku o dva roky později v tajné depeši, která pak unikla prostřednictvím serveru WikiLeaks, potvrzovala, že je to zřejmě pravda. Izrael však podezření nikdy veřejně nekomentoval.

Související témata:

Syrský prezident Bašár Asad

Foto: SANA/Handout, Reuters

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Podle syrské strany se Sulejmán staral o bezpečnost v Asadově kanceláři. Američané se ale domnívají, že ve skutečnosti Asadovi radil se zbrojními nákupy a strategickými zbraněmi. Nevyloučili ani, že generál byl zodpovědný za bezpečnost jaderného zařízení Al-Kibar, které ještě rozestavěné o jedenáct měsíců dříve Izraelci vybombardovali.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků