Hlavní obsah
Bašár Asad při rozhovoru Foto: SANA, Reuters

Asad odmítl Trumpem plánované bezpečnostní zóny v Sýrii

Syrský prezident Bašár Asad odmítl plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na vytvoření bezpečných zón pro civilisty ve válkou zmítané Sýrii. Vyplývá to z rozhovoru publikovaného na serveru Yahoo News. Podle Asada by bezpečným zónám stejně hrozily útoky ozbrojených skupin. Asad ale přivítal spolupráci s Washingtonem v boji proti organizaci Islámský stát (IS).

Bašár Asad při rozhovoru Foto: SANA, Reuters
Asad odmítl Trumpem plánované bezpečnostní zóny v Sýrii

„Není to vůbec reálná myšlenka,” řekl Asad k zónám v rozhovoru, z něhož citovala agentura Reuters. Dodal, že „mnohem životaschopnější, mnohem praktičtější a méně nákladné” než bezpečné zóny bude zajistit v zemi stabilitu.

Podle Asada by se stejně nepodařilo zajistit, aby na tato území neútočily ozbrojené skupiny.

Z podobného důvodu zóny odmítá i OSN, podle níž je situace v zemi na něco takového příliš nepřehledná.

Foto: Mapy.cz, Mapy.cz

Občanská válka v Sýrii trvá už skoro šest let a vyžádala si přes 300 tisíc obětí. Syrská vláda, kterou podporuje Rusko, Írán a libanonský Hizballáh, v ní stojí proti četným ozbrojeným skupinám včetně radikálů z Islámského státu.

Některé povstalce podporují Spojené státy, na jejichž straně bojují i syrské kurdské milice. Ty ale třeba zase neuznává Turecko, které se na severu Sýrie snaží vliv Kurdů omezit.

Američané mohou být v Sýrii vítáni, míní Trump

Trump minulý měsíc uložil ministrovi zahraničí, aby spolu s ministrem obrany během tří měsíců vypracovali plán na zřízení bezpečných zón v Sýrii a okolním regionu. V zónách by podle něj měli Syřané bez domova čekat na trvalé usídlení, například na repatriaci či usazení v třetí zemi.

Trump plán blíže nespecifikoval, jen uvedl, že by zóny měly financovat státy Perského zálivu.

Asad v rozhovoru také řekl, že americké jednotky budou v Sýrii „vítány”, pokud ovšem Washington uzná suverenitu tamní vlády Bašára Asada. Vláda předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy trvala na tom, aby Asad odstoupil.

Syrský prezident nyní zopakoval, že úřad opustí, pokud si to bude přát syrský lid.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků