Hlavní obsah

Ariela Šarona po pěti letech v kómatu převezli domů

Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron (82), který je po mrtvici pět let v kómatu, byl v pátek převezen z nemocnice u Tel Avivu na své rodinné sídlo na farmě Sykamora v Negevské poušti. Informovala o tom agentura Reuters.

Ariela Šarona po pěti letech v kómatu převezli domů

„Aspirací pacienta stejně jako nemocnice je zajistit, aby se každý trvalý pacient, pokud to stav dovolí, mohl vrátit ke své komunitě a domů,“ uvedl ředitel rehabilitačního centra Šlomo Noj. Na dotaz, zda se Šaronův stav mohl zlepšit, odpověděl: „Jistěže je naděje, že se stav zlepší. Ale zlepšení, o nichž v takových situacích hovoříme, nejsou nijak velká, dramatická“.

Noj doplnil, že potrvá asi dva dny, než bude Šaron v Sykamoru zabydlen, a je možné, že bude muset být časem dopraven zpět do nemocnice na kontroly.

Podle svědků Šaron nekomunikuje, ale reaguje na základní stimuly a televizi. Údajně si dále udržuje svou tělnatost, díky níž získal přezdívku Buldozer.

Má otevřené oči

„Zůstává pocit z komunikace a uvědomování – má otevřené oči a vy máte pocit, že vnímá vaši přítomnost. Takže to není hluboké kóma. Kdybyste ale chtěli, abych to kvantifikoval, tak to nemohu,“ doplnil expremiérův lékař Šlomo Segev.

Sanita převáží Ariela Šarona na jeho farmu.

Foto: Profimedia.cz

Šaronův zdravotní stav zůstává pátý rok neměnný a veškerá rozhodnutí za něj činí lékaři a jeho dva synové Gilad a Omri.

Na farmě Sykamora v Negevské poušti Šaron v minulosti plánoval izraelskou ofenzivu na západním břehu v roce 2002 či překvapivé stažení Izraelců z pásma Gazy o tři roky později. Zde je také pohřbena Šaronova první žena Margalit, která zahynula při autonehodě, i její sestra, druhá expremiérova manželka Lily, již zabila rakovina. Hrob má na statku i Šaronův syn Gur, jenž jako chlapec zahynul při hře se zbraní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků