Hlavní obsah
Američtí dozorci v Abú Ghrajbu zastrašovali vězně psy. Foto: Reuters

Američtí vojáci v irácké věznici Abú Ghrajb znásilňovali vězně. Je to zachyceno nejméně na dvou fotografiích mučení vězňů, které americký prezident Barack Obama nedovolil zveřejnit, byť to původně slíbil. Uvádí to britský list Daily Teleghraph s odvoláním na generálmajora Antonia Tagubu, který případ vyšetřoval.

Američtí dozorci v Abú Ghrajbu zastrašovali vězně psy. Foto: Reuters
Američtí vojáci znásilňovali v Iráku vězně

O znásilňování a sexuálním zneužívání mluvila jeho zpráva o mučení ve věznici abú Ghrajb z roku 2004, ale žádná ze zveřejněných fotografií jej nezachycovala. Na obrázcích bylo jen mučení a ponižování vězňů. Listu Taguba potvrdil existenci snímků zachycujících znásilňování.

Taguba, který odešel z armády v lednu 2007 souhlasí s Obamovým rozhodnutím snímky nezveřejňovat: „Tyto snímky ukazují mučení, zneužívání, znásilňování a další obscenity.“

„Nejsem si jist, zda by jejich zveřejnění ohrozilo naše vojáky, jediné ochránce naši zahraniční politiky, když je potřebujeme. Pouhý popis těchto obrázků je dost hrozný, věřte mi,“ dodal Taguba.

Obama chtěl snímky zveřejnil na žádost americké unie ochránců lidských práv, ale kvůli tlaku z armádních kruhů od toho ustoupil. Obama tehdy sdělil, že další snímky přinášejí obdobu záběrů, které unikly na veřejnost v roce 2004, na nichž na vězně pouštěli psy, nutili je nahé stavět pyramidu nebo zobrazuje zavěšování a další ponižování.

Skandál s týráním vězňů v Abú Ghrajbu propukl koncem roku 2004. Za týrání bylo celkem odsouzeno jedenáct příslušníků americké armády. Věznici znovu po rekonstrukci a přejmenování otevřeli v únoru 2009. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků