Hlavní obsah
Stopy kouře za raketami vypálenými na Izrael. Archivní snímek Foto: Amir Cohen, Reuters

AI: Palestinci se v Gaze dopouštěli válečných zločinů

Palestinští bojovníci spáchali v roce 2014 během války v Gaze válečné zločiny, když z civilního území naslepo stříleli rakety, které zasáhly nejen izraelské, ale i palestinské civilisty. Uvedla to ve čtvrtek organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Stopy kouře za raketami vypálenými na Izrael. Archivní snímek Foto: Amir Cohen, Reuters
AI: Palestinci se v Gaze dopouštěli válečných zločinů

Necílené raketové útoky ozbrojených palestinských skupin, především pak ozbrojené složky Hamásu, si podle AI vyžádaly šest mrtvých Izraelců a zraněné.

Také v červenci 2014 zabila palestinská raketa podle AI v uprchlickém táboře Šátí 13 civilistů, mezi nimiž bylo 11 dětí. Tehdy palestinské lékařské zdroje připsaly útok Izraeli, který to popřel. To, že šlo o palestinskou raketu, dokázali podle AI najatí nezávislí odborníci na zbraně.

Zpráva AI rovněž vyčítá palestinským ozbrojencům, že rakety a munici skladují v civilních budovách, včetně škol spravovaných OSN.

AI doposud poukazovala v souvislosti s loňskou válkou jen na válečné zločiny Izraele. Kritizovala zejména zásah školy OSN v pásmu Gazy. Nyní poprvé upozornila na palestinské zločiny.

Podle izraelské armády bylo na Izrael během války v červenci a srpnu 2014 vystřeleno 4591 raket, z toho 3659 dopadlo na izraelské území, nejčastěji neobydlené. Během této takzvané letní války bylo zabito 2000 Palestinců, většinou civilistů, a 73 Izraelců, z toho 67 vojáků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků