Palestinské vedení doufá, že Západ po vytvoření nové palestinské vlády obnoví finanční pomoc palestinským úřadům. Pozastavil ji v březnu, kdy se vlády ujal radikální Hamas. Západní země obnovu finančních toků podmínily změnou politiky Hamásu vůči Izraeli, což hnutí odmítlo. "Doufejme, že vládu národní jednoty začneme sestavovat v nadcházejících dnech," řekl Abbás.

Haníja prohlásil, že si v koaliční vládě, na níž se bude podílet Hamas s umírněnějším Fatahem, podrží funkci premiéra. Neupřesnil však, zda Hamás přistoupil na podmínky Západu, což je uznání Izraele, ukončení násilí proti němu a uznání předchozích izraelsko-palestinských dohod. Hamas zvítězil v lednových parlamentních volbách, avšak po nástupu k moci se potýká s vážnými finančními potížemi. Není schopen platit mzdy 165 tisícům vládním zaměstnancům, kteří kvůli tomu minulý týden zahájili stávku.

Podpora Hamasu klesá

Podle průzkumu, který provedla nábuluská univerzita, je pro vytvoření široké vládní koalice 85 procent Palestinců. 63 procent dotázaných se domnívá, že se této vládě podaří vyřešit politickou i finanční krizi. Průzkum také ukázal vzrůst počtu příznivců Fatahu. Kdyby se nyní konaly volby, dalo by Fatahu hlas 35 procent účastníků průzkumu, zatímco Hamas by volilo 19 procent lidí. V lednu pro Hamás hlasovalo 43 procent voličů, Fatah dostal o tři procenta hlasů míň.