USS Thunderbolt byl doprovázen raketovým křižníkem USS Vella Gulf. Íránský člun se k němu přiblížil na 140 metrů.

Posádka americké lodě se rozhodla střílet do vody, když Íránci nereagovali na žádné varování zahrnující rádiové výzvy, vypálení světlic a pět varovných zahoukání, která jsou signálem nebezpečí.

Íránská loď na palbu neodpověděla, ale přestala se přibližovat. Poblíž amerických lodí se však pohybovala ještě několik hodin.

Íránská Revoluční garda pak oznámila, že zabránila provokativním manévrům amerických lodí v Perském zálivu, které na ni vypálily dva varovné výstřely.

USS Thunderbolt je jednou ze 14 lodí třídy Cyclone o délce 52 metrů výtlaku 330 tun dodaných na počátku devadesátých let. Vyzbrojena je dvěma děly ráže 25 mm a čtyřmi půlpalcovými kulomety a dvěma automatickými granátomety.

Íránský hlídkový člun se blížil k americké lodi USS Thunderbolt (vpravo)

Íránský hlídkový člun se blížil k americké lodi USS Thunderbolt (vpravo)

FOTO: Reuters

Podobné incidenty jsou běžné, v červnu Íránci osvětlili laserem americký vrtulník doprovázející americké lodě v mezinárodních vodách Hormuzského průlivu.

V dubnu se loď Revolučních gard přiblížila k americkému torpédoborci USS Mahan. Ten tehdy nevypálil ani ránu, ale střílel v lednu, když se k němu a dalším dvěma lodím přiblížilo v Hormuzském průlivu pět íránských lodí.

Podle mluvčího Pentagonu Jeffa Davise bylo loni zaznamenáno 35 případů provokativního chování íránských lodí.