„Brána pokání bude otevřena týden od úterý 4. dubna do úterý 11. dubna,“ oznámily podle agentury AFP úřady v Gaze, které jinak podobné činy kvalifikují jako zradu s trestem smrti.

Mázin Fukahá byl zastřelen 24. března poblíž svého domu v Gaze. Střelec, který použil tlumič, vypálil čtyři rány. Fukahá byl na místě mrtvý.

Hamás přiznal, že Fukahá pro jeho vojenské křídlo organizoval buňky ve městech Dženín a Túbás na Západním břehu Jordánu. Fukahá byl dříve uvězněn v Izraeli na doživotí za podíl na plánování sebevražedného útoku na autobus, při němž v roce 2002 zemřelo devět Izraelců. Později se však ocitl mezi stovkami Palestinců propuštěných výměnou za vydání zajatého izraleského vojáka Gilada Šalita.

Hamás po atentátu na Fukahu zpřísnil bezpečnostní kontroly a nikoho z pásma nepouští přes hranici, ačkoliv si aktivisté stěžují na to, že nemocní lidé nemohou navštěvovat lékaře v Izraeli. Hamás minulý týden načas hranice otevřel, ale následně je zase zavřel. Zákaz platí i na moři a vztahuje se také na rybáře.

Hamás viní z atentátu izraelský Mossad a jeho spolupracovníky na palestinském území. Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman to v neděli odmítl a prohlásil, že je to zřejmě důsledek boje uvnitř Hamásu a dodal: „Nevyhledáváme dobrodružství.“ Mluvčí Hamás abú Ubajdá podle serveru Aruc Ševa následně prohlásil, že se vedení židovského státu jen snaží ze sebe setřást odpovědnost a doplnil, že Izrael bude nakonec poražen.