„Jsme už jen několik set metrů od mešity, víme, že pro ně (mešita) an-Núrí hodně znamená,“ řekl agentuře Reuters mluvčí iráckého ministerstva obrany Jahjá Rasúl.

Východ Mosulu irácká armáda kontroluje od prosince loňského roku, o západní část ale stále svádí krvavé boje.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Pokračující boje vyhánějí z Mosulu další civilisty.

„Naše síly nyní kontrolují okolo 60 procent západní části města. Nyní bojujeme o staré město s malými ulicemi. Je složité bojovat, když jsou uvnitř civilisté. Snažíme se je evakuovat,“ dodal Rasúl.

Abú Bakr Bagdádí v roce 2014 v mosulské mešitě, kde vyhlásil chalífát

Abú Bakr Bagdádí v roce 2014 v mosulské mešitě, kde vyhlásil chalífát

FOTO: Reuters TV, Reuters

Když Abú Bakr al-Bagdádí chalífát vyhlašoval, okupovali islámští teroristé značnou část Sýrie i Iráku. Nyní už se ale musejí stahovat na všech frontách a Bagdádí se musí skrývat.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Irácká armáda tvrdě bojuje s Islámským státem v Mosulu

V západní části Mosulu podle odhadů zůstává ještě na 600 tisíc civilistů a jejich život je v ohrožení. Od března jich už v Mosulu zahynulo okolo 3,5 tisíce. Polní nemocnice, kterou v oblasti Mosulu vybudovala americká humanitární organizace Samaritan’s Purse, už od ledna ošetřila na tisícovku pacientů. Velkou část z nich tvořily ženy a děti.

Týmy Lékařů bez hranic v okolí Mosulu přijaly za poslední dva měsíce přes 1800 pacientů, kteří potřebovali život zachraňující lékařskou péči. 1500 z nich utrpělo zranění v důsledku konfliktu.

V době vrcholící ofenzivy proti Islámskému státu v Mosulu se do Washingtonu sjeli ministři zahraničí 68 zemí, kteří řeší další postup boje proti skupině hlásící se k útokům po celém světě. Jednání se účastní i šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.