Vládní guvernorát oblasti Aleppo, který mluví o „gestu dobré vůle na cestě k národnímu usmíření“, zápas naplánoval na čtvrteční poledne.

KOMENTÁŘ DNE:
Prázdniny, léto a nový ministr školství - O prázdninovém šéfovi resortu píše Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Zda se podivné utkání opravdu uskuteční, ale není jasné. „Odmítli! Nikdo nás nemůže vinit za to, co bude následovat!“ napsal nejprve rozezlený vzkaz poslanec režimního parlamentu Farís Šehabi.

Tým al-Káidy už prý trénuje

O něco později ale Šehabi napsal zprávu opačného vyznění. „Poté, co syrská vláda navrhla fotbalový zápas s teroristy, tým al-Káidy trénuje. Ať žije fotbalová diplomacie,“ napsal režimní politik a připojil bizarní fotografii zakukleného fotbalového týmu.

Vládní nabídka ale budí podezření – režim Bašára Asada už týdny neúspěšně přesvědčuje rebely i civilisty k opuštění povstalecké části města. Vybraný stadión Hamdaníja je přitom v západní, vládou kontrolované částí města a z východního Aleppa se k němu dá projít jen přes koridory střežené armádou. „Řeknou, že rebelové neakceptují žádnou vstřícnou iniciativu. Poté, co je pozvou, aby si zahráli fotbal s vrahy na ostatcích mrtvých,“ citoval web britského listu The Daily Telegraph jednoho z civilistů z východního Aleppa.

I Asadova přívrženci režimu jsou návrhemponěkud zaskočení. „To má být vtip? A kdo to bude pískat? Staffan De Mistura?” ptá se jeden z uživatelů na provládních zpravodajských stránkách v narážce na osobu vyslance OSN, jehož pokusy zprostředkovat řešení situace již několikrát selhaly.

V historii válečných konfliktů by to však nebyl první fotbalový zápas mezi znepřátelenými stranami. Nejslavnější obdobná událost se stala během první světové války, když spolu němečtí a britští vojáci na západní frontě během příměří okolo Vánoc roku 1914 odehráli několik zápasů v „území nikoho“.