Stovky iráckých civilistů v úterý osvobozených východních obvodech města čekaly ve frontách na jídlo. Zásoby potravin ale rychle docházejí, uvedla agentura AP. O jídlo se nyní proto s místními obyvateli dělí i příslušníci armády.

Jak uvedl jeden z iráckých důstojníků, ve třech oblastech východního Mosulu, které byly předchozí den ještě dějištěm intenzivních bojů, čekalo na příděl jídla asi 700 lidí. „Je to pro nás problém, protože pro ně nemáme dost jídla. Čekáme, až nám další potraviny pošle vláda,” dodal.

Irácká armáda zahájila ofenzivu s cílem osvobodit Mosul 17. října. Druhé největší irácké město islamisté obsadili již v roce 2014. Do bojů je nasazeno na 100 tisíc vojáků, policistů, pešmergů a šíitských milicionářů.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Americký vrtulník Apache v akci jižně od Mosulu.

Na začátku listopadu speciální oddíly vstoupily na východní mosulské předměstí, ale narazily na tvrdý odpor islamistů. Postupují pomalu, protože se obávají obětí mezi civilisty. Objevily se již informace, že radikálové používají místní obyvatele jako lidské štíty. Islamisté se rovněž důkladně opevnili, na vojáky nastražili množství výbušnin a podnikají i sebevražedné atentáty.

Iráčanům ze vzduchu pomáhá mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy. Jak uvedl mluvčí americké armády John Dorrian, koaliční nálety od začátku operace zničily 59 automobilů naplněných výbušninami určených pro sebevražedné útoky a přes 80 tunelů, které využívají islamisté k překvapivým útokům na irácké jednotky.