Podle zdrojů irácké vojenské rozvědky byl zabit v úterý při náletu iráckých letadel na západní část města. Islámský stát ve videu smrt Farise potvrdil. Označil ho za mučedníka bitvy.

Podle iráckých zdrojů byl šajch Faris za vlády Saddáma Husajna vysoce postavený důstojník irácké tajné služby, což ale CNN nedokázala potvrdit.

Zpráva se objevila v den, kdy irácké jednotky ve městě obnovily akci. „Jednotky zahájily útok v Arbadžiji, právě se tam bojuje,” citovala velitele protiteroristické jednotky agentura AFP.

Iráčtí vojáci ve svém humvee u vesnice Šahrazád

Iráčtí vojáci ve svém humvee u vesnice Šahrazád

FOTO: Ari Jalal, Reuters

Irácká armáda začala proti IS bojovat o Mosul v říjnu. Na začátku minulého týdne první speciální protiteroristické jednotky pronikly do čtvrtí na východě města a dál postupovaly.[celá zpráva]

V posledních dnech se ale operace zadrhla. Zastavily ji jak četné útoky vln sebevražedných atentátníků v autech, tak palby sniperů a pěších atentátníků, kteří se snadno ztratili v davu. V hustěji osídlených čtvrtích se nemohly irácké jednotky spoléhat a podporu dělostřelby a letectva, protože by hrozilo, že si útoky vyžádají velké množství obětí.

Pancéřová divize zase nebyla připravena na boj ve městě, kde nemohla rozvinout své tanky. [celá zpráva]