„Oběti byly navlečeny do oranžových oděvů s červenými nápisy zrádci a agenti ISF (Irácké bezpečnostní síly – pozn. red.). Jejich těla pak byla zavěšena na sloupy elektrického vedení na několika místech v Mosulu,“ napsal Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva na svých internetových stránkách.

Podobné „popravy“ jsou podle OSN na území okupovaném Islámským státem běžné a stále častější. Předcházejí jim rozsudky rychlých „soudních procesů“ inscenovaných vedením samozvaného chalífátu.

Islámský stát, který je zatlačen do defenzívy, se snaží klesající morálku svých bojovníků nahrazovat děsem z hrdelních trestů, které přijdou, pokud boj vzdají nebo se pokusí o útěk. Také civilisté jsou ve stále větší míře zastrašováni a zneužíváni jako lidské štíty, konstatovala OSN.

20. října bylo na předměstí zastřeleno šest civilistů za to, že u sebe měli SIM karty. V úterý byl v jiné části města popraven sedmadvacetiletý muž jen za to, že telefonoval. A naposledy ve středu džihádisté zastřelili dvacítku civilistů, kterou nařkli z vynášení informací.