Jak nicméně poznamenala agentura AP, jde zatím o návrh dokumentu, který se bude řešit příští týden na plenárním zasedání organizace.

Chrámová hora je předmětem sporů mezi Izraelci a Palestinci. Nacházejí se tam dvě významné mešity, v minulosti tam ale býval i židovský chrám. Právě kvůli posvátným místům v této části Jeruzaléma se před rokem rozhořela vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci, která má již přes 250 obětí. Palestinci tvrdí, že Izraelci chystají změnu statu quo na Chrámové hoře, což ale Izrael popírá.

Nová rezoluce používá pro místa v jeruzalémském Starém městě pouze muslimské názvy a kritizuje Izrael za "provokativní kroky, které narušují posvátnost a nedotknutelnost" oblasti. Text rezoluce na schůzce v Paříži podpořilo 24 zemí, šest jich hlasovalo proti, 26 zemí se zdrželo. Podle britského listu The Guardian byly proti Spojené státy, Británie, Německo, Nizozemsko, Litva a Estonsko. Rusko a Čína patří mezi státy, které rezoluci podpořily.

Oznámit, že Izrael nemá žádné vazby na Chrámovou horu a Zeď nářků je jako říci, že Čína nemá žádnou vazbu na Velkou čínskou zeď a Egypt nemá žádnou vazbu na pyramidy.izraelský premiér Benjamin Netanjahu

"Absurdní představení v UNESCO pokračuje, dnes organizace přijala další smyšlené rozhodnutí, které říká, že Izraelci nemají žádné vazby na Chrámovou horu a Zeď nářků," uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Rezoluce odsuzuje Izrael za to, že muslimy omezuje v přístupu do oblasti. Organizaci rovněž vadí útoky izraelských policistů a vojáků.

Model židovského chrámu v Jeruzalémě sestavený podle popisu židovského historika z Flavia Josefa, který byl svědkem jeho zkázy. Současný Skalní dóm podle Izraelců dosahuje pouze třetiny výšky chrámu.

Model židovského chrámu v Jeruzalémě sestavený podle popisu židovského historika Josefa Flavia, který byl svědkem jeho zkázy. Současný Skalní dóm podle Izraelců dosahuje pouze třetiny výšky chrámu.

FOTO: Profimedia.cz

"Oznámit, že Izrael nemá žádné vazby na Chrámovou horu a Zeď nářků je jako říci, že Čína nemá žádnou vazbu na Velkou čínskou zeď a Egypt nemá žádnou vazbu na pyramidy," dodal Netanjahu.

Podobnou rezoluci o palestinském kulturním dědictví schválilo UNESCO již letos v dubnu. I tehdy si Netanjahu stěžoval, že text neodkazuje na prostranství před mešitami ve východní části Jeruzaléma jako na Chrámovou horu, jak tomuto místu říkají Izraelci. Pojem Zeď nářků byl prý v dokumentu UNESCO uveden jen v uvozovkách.