Çelik v rozhovoru pro agenturu Anadolu komentoval výroky, které Oettinger pronesl v interview, jež v úterý zveřejnil německý list Bild.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„Tato otázka (vstupu Turecka do EU) by měla být zvažována pravděpodobně po Erdoganově odchodu,” řekl Oettinger. „Za stávajících podmínek není přistoupení (Turecka) realistické do příští dekády,” dodal.

Komisař ale také řekl, že Turecko zůstává pro EU významným geostrategickým a hospodářským partnerem, s nímž je nezbytné udržovat dobré vztahy. Ty jsou mezi Ankarou a Bruselem v poslední době stále napjatější.

Çelik také komentoval podobná vyjádření německého vicekancléře Sigmara Gabriela, že za něj ke vstupu Turecka do EU nedojde. Podle listu Sabah řekl: „To jsou turkofobické názory.” Takové postoje podle něj vyvolávají obavy o budoucnost EU.

Turecko marně usiluje o zrušení víz pro svoje občany cestující do EU a vyhrožuje zrušením migrační dohody o zadržování uprchlíků mířících na evropský kontinent přes turecké území. Evropští činitelé se také nechali slyšet, že pokud Turecko obnoví v souvislosti s nedávným pokusem o státní převrat trest smrti, nebude pro něj v EU místo.