Švéd zraněný při útoku dvou ozbrojených mužů už opustil nemocnici, pobodaní rakouští manželé jsou ještě hospitalizováni, jejich stav je ale stabilizovaný, řekl agentuře AFP ředitel nemocnice

Oba Rakušané pravděpodobně odejdou z nemocnice také v neděli. Podle původní informace rakouského velvyslanectví v Káhiře byl muž propuštěn už v sobotu.

Diletantský útok

Žena rakouské televizi řekla, že chtějí v dovolené pokračovat. V interview odvysílaném v sobotu večer na kanálu ZiB1 televize ORF zraněná Rakušanka zdůraznila, že útok v hotelu byl "opravdu diletantský".

Video

Irena Hicklová o situaci v Hurgadě; zdroj: Novinky/Reuters

Ředitel hotelu na svém účtu na Facebooku uvedl, že útočníci byli vyzbrojeni "malými noži a umělohmotnou atrapou pistole". Podle sobotního prohlášení egyptského ministerstva vnitra ale měli u sebe vzduchovky a nože.

Na hotel Bella Vista zaútočili v pátek večer dva muži. Jednoho zasahující policisté zastřelili, druhého těžce postřelili do nohou.

Více o útoku v Hurgadě
Česká turistka z hotelu v Hurgadě: Je tu panika
V Hurgadě útočili amatéři, řekl ministr
 Útočníci přepadli hotel v egyptské Hurgadě, jsou v něm i Češi

K útoku se nepřihlásila žádná skupina, od začátku vyšetřování se nicméně spekuluje o možném islamistickém motivu incidentu. Jeden z hostů hotelu v sobotu vylíčil, jak viděl v době útoku z balkónu před hotelem muže, který mával černým praporem s bílými písmeny a hlasitě křičel.

Také jistý zaměstnanec hotelové restaurace agentuře APA řekl, že jeden z útočníků měl u sebe černý šátek, který se podobal vlajce skupiny Islámský stát. "Jeden z nich volal: Je jen jeden bůh. Vyhodíme tohle místo do vzduchu," citovala APA nejmenovaného zaměstnance.

Spekulace se množí

Na blogu provozovatele místní potápěčské školy se ale podle rakouské agentury objevila i zcela odlišná spekulace. Útočníci prý byli bývalí zaměstnanci hotelu, kteří se chtěli pomstít. "Jestli tam šlo o nevyplacenou mzdu, o tom se spekuluje," napsal. Kromě toho se prý množí pověsti, že se dvojice mladých Egypťanů pohádala o jednu ženu a spor se jim vymknul z rukou.

Policie přesd hotelem Bella Vista

Policie před hotelem Bella Vista

FOTO: Stringer, Reuters

Rakouské ministerstvo zahraničí po pátečním útoku zvýšilo stupeň bezpečnostního rizika pro své občany v celém Egyptě. Ve všech egyptských turistických lokalitách "existuje velmi reálně zvýšené bezpečnostní riziko teroristických akcí a jiných útoků", stojí na webu ministerstva.

Egyptský ministr turistiky Hišam Zazu, který místo útoku v sobotu navštívil, přislíbil podle agentury AFP, že v příštích dnech budou zavedena nová bezpečnostní opatření na ochranu turistů pobývajících v Egyptě. Podle zpravodaje AFP projíždí dnes Hurgadou větší počet policejních hlídek.

České ministerstvo zahraničí v sobotu potvrdilo, že čeští občané pobývající v Hurgadě jsou v pořádku. V souvislosti s pátečním útokem na tamější hotel zároveň ministerstvo připomnělo, aby Češi dbali v Egyptě zvýšené opatrnosti.