Navzdory tomu, že americká vláda se vůči Asadovi veřejně vymezuje, američtí zpravodajci mu prostřednictvím třetích zemí poskytují informace, tvrdí Hersh. Prostředníky jsou podle něj Rusko, Německo, Izrael a další. Cílem je zlepšit Asadovy možnosti v boji proti radikálům z Islámského státu, Fronty an-Nusra a dalších frakcí.

Američané pro to mají své důvody, uvádí Hersh. Roli hraje kupříkladu obava, že americké zbrojní dodávky padnou do rukou povstalcům napojeným na džihádisty a teroristy, a v neposlední řadě má být faktorem nespokojenost v bezpečnostních kruzích s prezidentem Barackem Obamou, který se podle nich nedostatečně vymezuje vůči Turecku a Saúdské Arábii podporující extremistické skupiny v Sýrii.

Obama nevěděl

„Neměli jsme v úmyslu odchylovat se od Obamovy deklarované politiky, ale shledali jsme, že by mohlo být přínosné, kdybychom naše odhady sdíleli prostřednictvím vojenských styků s jinými zeměmi. Bylo jasné, že Asad potřebuje lepší taktické zpravodajské informace a operační rady,“ uvedl k tomu někdejší přední poradce sboru náčelníků.

„Sbor náčelníků štábů usoudil, že pokud by se tyto potřeby naplnily, pozvedne to celkově boj proti islámskému terorismu. Obama o tom nevěděl, ale Obama neví o tom, co dělá sbor náčelníků štábů za všech okolností, a to se týká všech prezidentů,“ doplnil zdroj.

Vláda ani Pentagon Hershova tvrzení oficiálně nekomentovaly.

Spojené státy prosazují politickou dohodu v Sýrii, na jejímž základě by Bašár Asad zůstal v čele Sýrie jen dočasně, do vypsání nových voleb.

Hersh také dříve přišel s tvrzením, že Pákistán měl šéfa Al-Káidy Usámu bin Ládina pod svou kontrolou a jeho zabití americkým komandem SEAL v pákistánském Abbottábádu v květnu 2011 koordinoval. Washington to popřel.