Britské síly podle vládního zdroje potřebují proti malým a rychlým jednotkám IS účinnější prostředek, než jsou bojové letouny RAF ve výšce šest až devět kilometrů.

„Vidíme desetičlenné skupiny ve dvou autech úkolované prostřednictvím vzkazů na WhatsApp nebo Facebooku. Jakmile obdrží úkol, tak už si samy rozhodnou, jaká zařízení a zbraně potřebují, takže neexistuje žádné velitelské nebo kontrolní ústředí, na které by se dalo z výšky šesti kilometrů útočit,“ citovaly nejmenovaného představitele Timesy.

Vrtulníky Apache mohou operovat těsně nad zemí a v nízké rychlosti.

Návrh na jejich nasazení v Iráku už má na stole ústřední velitelství britských ozbrojených sil, potvrdil deníku jiný zdroj z vlády.

Ministerstvo obrany k tomu pouze uvedlo, že „ve spolupráci se spojenci neustále přehodnocuje možnosti dalšího vycvičení a podpory sil“. Britové mají osm strojů Apache v Afghánistánu, odkud se vojáci stahují.

Už před pár dny bylo rozhodnuto, že v Iráku začnou operovat i bezpilotní stroje Reaper, které byly dosud využívány v Afghánistánu. RAF je chce využít také v Sýrii proti Islámskému státu. [celá zpráva]

Britové dosud proti IS používají jen bojové letouny Tornado vzlétající ze základny na Kypru. Operují pouze v Iráku. [celá zpráva]