Atentátník v dodávce se odpálil u vjezdu do komplexu ropné společnosti North Oil Company, kam mu strážci neumožnili vjet. Policie uvedla, že cílem útočníka bylo zřejmě kontrolní stanoviště policistů a dobrovolníků, kteří pracují pro americkou armádu. Nelze ale vyloučit, že chtěl poškodit rafinérii. Řada obětí však byla z lidí, kteří čekali ve frontě na naplnění plynových bomb.

Mezi mrtvými jsou podle informací nemocničních a policejních zdrojů tři děti, civilní zaměstnanci a strážci rafinérie i členové sunnitských milicí bojujících proti al-Kajdě. Při výbuchu byly poškozeny některé z obytných budov u komplexu, který pomáhají rekonstruovat české firmy.

Úřady ve městě v reakci na atentát vyhlásily zákaz vycházení.

Akce iráckých a amerických jednotek v české vesnici u rafinerie v Bajdží se konala na Štědrý den. Jen o den později došlo k sebevražednému atentátu. Akce iráckých a amerických jednotek v ubikacích české firmy u rafinérie v Bajdží se konala na Štědrý den. Jen o den později došlo k sebevražednému atentátu.foto: Reuters V Bajdží, které leží asi 200 kilometrů severně od Bagdádu, jsou významné ropné rafinerie, v nichž se zpracovává ropa z nedalekých rozlehlých nalezišť v oblasti města Kikrúk. Rafinérie Salahuddín I a Salahuddín II pomáhají rekonstruovat české firmy. 

Rafinérii rekonstruují i Češi

Technoexport zajišťuje obnovu jednotky izomerace. Na dodávce se podílí i Termotechna. Celková hodnota kontraktu činí 30 miliónů dolarů, uvedla v roce 2005 firma s tím, že ukončení dodávek je plánováno na přelomu let 2008 a 2009.

Ubytovny českých zaměstanců byly na Štědrý den prohledány americkými vojáky, uvedla agentura Reuters.

Americký voják vede zatčeného Iráčana během akce, která se konala v české vesnici v Bajdží 24. prosince.Americký voják vede zatčeného Iráčana během akce, která se konala v "české vesnici" v Bajdží 24. prosince.foto: Reuters

V Bajdží a okolí došlo už počátkem prosince k prudkému nárůstu útoků proti vládním silám. Úřady spojují tuto aktivitu s místní velmi silnou odnoží teroristické sítě Al-Kajda, jejíž stoupenci 4. prosince pohrozili, že zahájí novou ozbrojenou kampaň proti irácké armádě i proti sunnitským milicím napojeným na americké síly.

Do okolí Bajdží se stáhli vzbouřenci z Bagdádu a provincie Anbár. Tyto oblasti už vyčistili američtí vojáci.