Hlavní obsah

Zima zabila v Peru 250 malých dětí

Téměř 250 dětí mladších pěti let zemřelo během posledních čtyř měsíců v Peru kvůli nezvykle chladné zimě. Sníh a mráz přišly letos do jihoamerické země mnohem dříve než v jiných letech a vyžádaly si velké množství obětí zejména mezi podvyživenými dětmi z chudých oblastí na jihu státu.

Zima zabila v Peru 250 malých dětí

Zima začíná v této andské zemi v červnu, letos však chladné období přišlo už v březnu. Přineslo krupobití, vichřice, přívaly sněhu a teplot hluboko pod bodem mrazu. Zvýšená dětská úmrtnost provází téměř každou zimu v této latinskoamerické zemi. Většinou ji mají na svědomí infekce dýchacích cest.

Doposud úřady zaznamenaly 246 případů úmrtí dětí pod pět let, což je nejvíce za poslední čtyři roky. Třetina z nich připadá na departement Puno na chudém jihu země. Ve tamních hornatých oblastech chybí zdravotnická péče i základní služby.

Peruánská vláda již vyhlásila v zasažených regionech stav nouze, z mnoha stran je však kritizována za to, že příchod mrazivého počasí mohla předvídat a zabránit vysokým ztrátám na životech. Ministr zdravotnictví Oscar Ugarte obvinil regionální úředníky z neefektivní distribuce vládních zdrojů.

Experti tvrdí, že brzkých příchod zimy je způsobem změnami klimatu, který se otepluje. Mění se tak proudění vzduchu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků