Hlavní obsah
Edward Snowden Foto: ČTK/AP

Západ s tajnou službou USA spolupracuje už dlouho, prohlásil Snowden

Západní státy, které pobouřily špionážní praktiky americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), s ní ve skutečnosti dlouho spolupracují. V rozhovoru, který v neděli zveřejnil německý list Der Spiegel, to uvedl bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden.

Edward Snowden Foto: ČTK/AP
Západ s tajnou službou USA spolupracuje už dlouho, prohlásil Snowden

Rozhovor je z doby, než Snowden vyzradil médiím tajný americký program sledování mezinárodního internetového a telefonického provozu. USA mezitím Snowdena obvinily ze špionáže.

Brazilský deník O Globo v neděli informoval, že NSA patrně sledovala rovněž komunikaci miliónů lidí v Brazílii.

Agenti NSA "pracují ruku v ruce s Němci a většinou dalších západních zemí", uvedl Snowden v rozhovoru, z něhož citovala agentura AFP. Rozhovor se Snowdenem prostřednictvím šifrovaných e-mailů uskutečnili americký expert na šifrování Jacob Appelbaum a dokumentaristka Laura Poitrasová.

Snowden také například uvedl, že agentura NSA poskytovala Němcům "nástroje analýzy" pro informace proudící přes Německo z oblastí, jako je Blízký východ.

Brazílie znepokojena

Partnerství mezi NSA a jinými zeměmi je přitom prý pojímáno tak, aby "chránilo jejich politické představitele před veřejným pobouřením", pokud bude zveřejněn způsob, kterým "hluboce narušují soukromý život ve světě".

Snowden v současnosti zřejmě přebývá v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo. Bolívie, Nikaragua a Venezuela mu nabídly politický azyl, zatím není jasné, zda Snowden nějak zareagoval. [celá zpráva]

Zájem NSA mířil údajně také na jihoamerický kontinent, konkrétně do Brazílie. Vláda největší země Latinské Ameriky v neděli dala najevo znepokojení nad informací deníku O Globo, podle nějž sbírala tajná služba údaje o miliónech telefonních a e-mailových konverzací, které probíhaly v rámci Brazílie.

Ministr zahraničí Antonio Patriota prohlásil, že jeho země požádala prostřednictvím brazilského velvyslance ve Washingtonu o vysvětlení těchto praktik. Brazílie podle něj také navrhne OSN vytvoření pravidel, která by chránila soukromí obyvatel po celém světě.

Deník zakládá svůj článek na informacích, které poskytl Snowden. V Brazílii údajně NSA shromáždila druhý nejvyšší počet údajů na celé západní polokouli, hned za Spojenými státy. Brazílie byla podle listu zemí prioritního zájmu NSA spolu s Čínou, Ruskem, Íránem a Pákistánem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků