Hlavní obsah
 

Za Chávezovou rakví šly davy lidí

Desetitisíce Venezuelců ve středu doprovázely rakev s tělem zesnulého prezidenta Huga Cháveze, kterou armáda převážela na voze z vojenské nemocnice do Vojenské akademie, kde bude vystavena do pátku.

 
Za Chávezovou rakví šly davy lidí

Rakev byla na voze zakrytá venezuelskou vlajkou. V ulicích Caracasu se shromáždily davy lidí, aby vzdaly čest prezidentovi, který zemřel ve věku 58 let a stál 14 let v čele země.

"Chávez do pantheonu," skandovali Chávezovi stoupenci. Připomínali tak mauzoleum, které prezident nechal postavit pro ostatky jihoamerického bojovníka za svobodu Simóna Bolívara.

Rakev se zesnulým Chávezem zakrývala venezuelská vlajka.

Foto: Ricardo Mazalan, ČTK/AP

Lidé dávali nahlas najevo svůj smutek. Jedna žena vzlykajíc v televizi slíbila: "Budeme tě mít ve svých srdcích." Další na sobě měli červená trika s portrétem kontroverzního levicového prezidenta, který se hlásil k Fidelu Castrovi a inspiroval levicové vůdce v dalších latinskoamerických zemích.

Příznivce Huga Cháveze s jeho portréty

Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Vojenské jednotky po celé zemi vypálily 21 ran, aby uctily Chávezovu památku. V zemi byl vyhlášen sedmidenní smutek a na týden budou zavřené školy.

Rakev vyprovázeli v ulicích nejen rodinní příslušníci a blízcí spolupracovníci v čele s viceprezidentem Nicolasem Madurem, ale také následovníci Cháveze včetně bolivijského prezidenta Eva Morálese. Ekvádor, Argentina, Brazílie, Bolívie, Uruguay, Chile či Kuba již kvůli Chávezově smrti vyhlásily státní smutek.

Rakev s Hugem Chávezem doprovázely tisíce lidí.

Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Kondoloval i vůdce venezuelské opozice Henrique Capriles, který řekl: "Byli jsme soupeři, ale ne nepřátelé."

Venezuelský prezident v úterý podlehl rakovině. [celá zpráva]

Smuteční průvod s rakví venezuelského prezidenta prochází Caracasem

Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků