Hlavní obsah
Uhynulá želva pokrytá ropou z národního parku Jericoacoara Foto: ČTK/AP

Z tajemného znečištění pláží na brazilském pobřeží je podezřelý řecký tanker

Brazilské úřady mají podezření, že rozsáhlé znečištění pláží na 2500 km dlouhém úseku pobřeží země, které postihlo i turistická letoviska, má na svědomí tanker plující pod řeckou vlajkou. Experti už dříve vyloučili, že by mohla pobřeží znečistit brazilská ropa, protože má jiné složení. Dospěli k závěru, že šlo o venezuelskou ropu, kterou tanker přepravoval v červenci do Jižní Afriky, uvedla stanice BBC.

Uhynulá želva pokrytá ropou z národního parku Jericoacoara Foto: ČTK/AP
Z tajemného znečištění pláží na brazilském pobřeží je podezřelý řecký tanker

Brazilská police už prohledala kanceláře řecké společnosti, která je spojována s tankerem. Loď označuje za „hlavního podezřelého“ Firma se k tomu nevyjádřila.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záhadná ropná skvrna ohrožuje brazilské pobřeží

Video: Reuters

Brazilské úřady vyšetřovaly trasy mnoha lodí, které v létě pluly s ropou podél jejího pobřeží a mířily z Venezuely do Jižní Afriky nebo kolem mysu Horn dál do Asie. Lodě plující do Evropy nebo USA brazilské pobřeží míjejí.

První znečištění bylo zjištěno 2. září. Postupně ho přibývalo a nakonec bylo zasaženo pobřeží v délce 2500 km. Zatím se podařilo shromáždit asi 2000 tun těžkého ropného kalu, který znečistil pláže a měl dopad i na přírodu. Panují obavy, že by ropa mohla znečistit i mořskou rezervaci Abrolhos.

Znečištěná pláž Boa Viagem v Recife

Foto: Reuters

Brazilské ministerstvo životního prostředí prozkoumalo ropu a uvedlo, že nepochází z Brazílie a je „velmi pravděpodobně z Venezuely“. Venezuela ale odmítla, že by za znečištění mohla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků