Hlavní obsah
 

Výbuch při krádeži paliva z potrubí v Mexiku má už 85 obětí

Počet obětí víkendové exploze a požáru palivového potrubí v Mexiku vzrostl na 85, informoval o v neděli mexický ministr zdravotnictví Jorge Alcocer. Uvedl též, že v nemocnicích zůstává 58 zraněných, z nichž někteří mají popáleniny na více než 80 procentech těla.

 
Výbuch při krádeži paliva z potrubí v Mexiku má už 85 obětí

Původně se uváděl nižší počet obětí.   [celá zpráva]

Zatím není jasné, jak přesně se události u městečka Tlahuelilpan v mexickém státě Hidalgo seběhly. Podle místním médií bylo v době exploze na místě asi 700 lidí, kteří se tam seběhli s kanystry. Potrubí vedoucí z nedaleké rafinérie bylo zřejmě poškozeno záměrně kvůli krádežím, které jsou v Mexiku už léta běžné.

Obchod s kradenými palivy, které organizované skupiny po léta odčerpávají přímo z potrubí státní ropné společnosti Pemex, je v Mexiku druhou nejvýnosnější ilegální činností po obchodu s drogami.

Vojáci u výbuchu potrubí v Mexiku

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Ještě před explozí u Tlahuelilpanu na místo dorazilo asi 25 vojáků, kteří nyní čelí kritice za to, že místo včas neuzavřeli a tragédii tak nezabránili. Armáda se ale hájí s tím, že chtěla „zabránit střetům s obyvateli”, kterých bylo navíc na místě mnohonásobně více než vojáků.

Lidé s kanystry u prasklého potrubí

Foto: Social Media, Reuters

Mexická vláda prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora je nyní také některými kritizována, že k neštěstí přispěla její nedávná opatření. Vláda v prosinci zahájila zvýšenou kontrolu distribuce paliv kvůli krádežím. Na kontroly nasadila několik tisíc vojáků a některá potrubí kvůli kontrolám dočasně uzavřela. To způsobilo nedostatek paliva na čerpacích stanicích v řadě regionů Mexika a podle některých svědků přispělo k víkendové tragédii právě to, že řada čerpacích stanic v regionu je uzavřená.[celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků