Hlavní obsah
 

V Mexiku není benzín, policie jezdí na kolech

Mexiko sužuje nedostatek benzínu. Dodávky do čerpacích stanic a dalším odběratelům váznou kvůli tomu, že nová vláda zavedla kvůli častým krádežím zvýšenou kontrolu distribuce benzínu a do státní ropné firmy Pemex poslala vojáky. V části hlavního města už museli začít policisté jezdit na bicyklech. Svaz výrobců aut varoval, že kvůli nedostatku paliva hrozí zastavení výroby v některých automobilkách.

 
V Mexiku není benzín, policie jezdí na kolech

V hlavním městě bylo už ve středu uzavřeno 70 procent čerpacích stanic, napsal místní deník La Jornada. Ve městě Morelia se s nedostatkem benzínu potýkají už dvanáctý den. Uzavřena tam byla pětina čerpacích stanic. Nedostatečné zásobování hlásí také z mexického státu Hidalgo. Naopak ve městě Guadalajara (stát Jalisco) se už situace zlepšila a počet nezásobovaných čerpacích stanic se snížil ze 60 procent v předchozích dnech na nynější asi třetinu. Také ve státě Puebla místní úřady uklidňují paniku.

Fronta u pumpy v Guadalajaře

Foto: Reuters

V chudé čtvrti hlavního města Nezahualcoyotl bylo však ve středu otevřeno jen 15 z 44 pump a ve čtvrtek se tento počet snížil na sedm. Policisté tam museli začít jezdit na kolech, místní starosta uvedl, že kvůli zajištění bezpečnosti bylo policistům rozděleno 250 kol.

Mexičtí policisté hlídkují ve čtvrti Nezahualcoyotl na kolech

Foto: Daniel Becerril, Reuters

Policisté přitom musejí nyní řešit především kriminalitu související s nedostatkem paliva, které se krade z nádrží zaparkovaných aut.

Mexičtí policisté hlídkují ve čtvrti Nezahualcoyotl na kolech, protože není benzín.

Foto: Daniel Becerril, Reuters

Nedostatek paliva způsobilo zavedení kontrol, na něž vláda nasadila na pět tisíc vojáků, ale také panika, s níž řada lidí nakupovala v předchozích dnech zásoby benzínu. Dočasně byla také uzavřena některá potrubí, odkud zloději palivo dříve kradli. Mnohde nově benzín rozvážejí cisterny. Prezident Andrés Manuel López Obrador ve čtvrtek řekl, že vláda v boji proti zlodějům benzínu nepoleví.

Podle něj ilegální odběr z vládního potrubí a z rafinérií připravuje Mexiko ročně o tři miliardy dolarů (67 miliard korun). Vyzval občany, aby spolupracovali s policií a nepomáhali zlodějům. Mexičané v některých komunitách někdy zloděje kryjí a chrání je před policejními a armádními raziemi.

Cisterna společnosti Pemex vjíždí do do distribučního terminálu El Castillo v in El Saltu.

Foto: Reuters

Šéf svazu výrobců automobilů Eduardo Solis vyzval vládu, aby problém řešila rychle, protože jinak budou některé automobilky nuceny zastavit výrobu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků