Hlavní obsah
Jezdeckou sochu generála Leea v Baltimoru odstranili v noci na středu. Foto: ČTK/AP

Většina Američanů si přeje zachovat konfederační pomníky

Většina Američanů si přeje, aby konfederační pomníky zůstaly ve veřejném prostoru. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, který zveřejnila agentura Reuters. Řada amerických měst a institucí se v poslední době rozhodla pomníky připomínající jižanské vojáky bojující v americké občanské válce v letech 1861 až 1865 odstranit. Po nedávných událostech ve virginském městě Charlottesvillu se k nim začala přidávat další.

Jezdeckou sochu generála Leea v Baltimoru odstranili v noci na středu. Foto: ČTK/AP
Většina Američanů si přeje zachovat konfederační pomníky

Že by měly konfederační pomníky „zůstat ve všech veřejných prostorech”, si podle průzkumu myslí 54 procent Američanů, zatímco o opaku jich je přesvědčeno jen 27 procent. Devatenáct procent dotázaných na otázku týkající se odstranění pomníků jižanských vojáků a jejich velitelů odpovědělo, že nevědí, jak s nimi naložit.

Podle agentury Reuters se názory dotázaných lišily na základě jejich politické a etnické příslušnosti. Zatímco republikáni a běloši byli spíše pro zachování památníků ve veřejném prostoru, příznivci demokratů a černoši byli spíše proti.

Eskalace v Charlottesvillu

Novou debatu o občanské válce a jejím odkazu i pravicovém extremismu a rasismu v americké společnosti vyvolaly události ve městě Charlottesvillu, kde demonstrace krajní pravice skončila před nedávnem tragickým útokem pravicového radikála, který svým automobilem zabil mladou aktivistku a dalších 19 lidí zranil. Pravicoví extremisté se ve městě ve Virginii sešli na protest proti záměru odstranit sochu konfederačního generála Roberta E. Leeho.

Střety bělošských extremistů s odpůrci v Charlottesvillu

Foto: Joshua Roberts, Reuters

Spory vyvolal i prezident Donald Trump, který po váhání násilnosti odsoudil, posléze je ale připsal rovným dílem bělošským rasistům i jejich odpůrcům.

Podle průzkumu agentury Ipsos se s Trumpovým názorem o vině na obou stranách pomyslné barikády shoduje 31 procent Američanů. Zastánce nadřazenosti bílé rasy za agresory při násilnostech v Charlottesvillu považuje podle ankety 28 procent lidí a deset procent dává hlavní vinu na eskalaci násilí levicovým aktivistům. Téměř třetina respondentů odpověděla, že neví, nebo považovala za původce násilností někoho jiného.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků