Hlavní obsah
Chaotická situace ve vězení, proslulém svými krutými podmínkami, trvá podle venezuelských médií už přes 24 hodin. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Venezuelské věznice zachvátila vzpoura manželek vězňů

Neobvyklá vzpoura propukla ve dvou vězeňských komplexech na jihozápadě od Caracasu. Přibližně tisíc žen a dětí se po návštěvě svých vězněných manželů a otců odmítlo vzdálit a zahájilo „okupační vzpouru“ na protest proti pomalému tempu soudních řízení. Incident řeší prezident Hugo Chávez a ministryně pro správu věznic Iris Varela, který vzpurné rodinné příslušníky obvinil, že "unesli sami sebe".

Chaotická situace ve vězení, proslulém svými krutými podmínkami, trvá podle venezuelských médií už přes 24 hodin. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Venezuelské věznice zachvátila vzpoura manželek vězňů

Incident ve vězeňských komplexech Yare I a Yare II zorganizovalo asi 800 žen, které s sebou do věznice přivedly 150 dětí. Z vězení odmítají odejít, dokud nedostanou záruky, že se soudní projednávání případů jejich manželů urychlí a podmínky jejich věznění se zlepší. Prezident Chávez podle agentury AP nařídil, aby úřady proti vzbouřeným manželkám nezasahovaly silou.

Vyjednávání řídí ministryně pro správu věznic Iris Varela. Ve vysílání státního rozhlasu manželky vězňů obvinil, že jednají pod vlivem humanitárních organizací financovaných americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA). Jejich cílem je podle ministryně destabilizovat celou zemi a svrhnout Chávezův režim ostře kritický vůči "americkému imperialismu".

Úřady se obávají násilností, vzniklo vězeňské ministerstvo

Chaotická situace ve vězení, proslulém svými krutými podmínkami, trvá podle venezuelských médií už přes 24 hodin. Úřady se obávají násilností, které jsou ve venezuelských věznicích poměrně častým jevem. Loni zaznamenala média řadu vězeňských vzpour; k nejmasovější došlo ve věznici Rodeo, kde na tisíc odsouzených po dobu celého měsíce kladlo ozbrojený odpor pěti tisícům příslušníků venezuelské národní gardy.

Podle humanitárních pracovníků loni ve venezuelských věznicích zemřelo 500 lidí. V zemi je 34 vězení s kapacitou 14 500 lidí, odsouzených je ale trojnásobek. Kritická situace ve vězeňství byla i příčinou Chávezova rozhodnutí vytvořit speciální "vězeňské" ministerstvo, v jehož čele stojí Iris Varela.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků