Hlavní obsah
 

Venezuelská tajná služba zadržela opoziční vůdce

Venezuelská tajná služba v noci na úterý odvedla z jejich domovů dva významné opoziční vůdce Leopolda Lópeze a Antonia Ledezmu. Informovala o tom média s odvoláním na jejich rodinné příslušníky. Oba přední kritici prezidenta Nicoláse Madura, které předtím venezuelský režim poslal do domácího vězení, byli převezeni na neznámé místo dva dny po kontroverzních volbách Ústavodárného shromáždění, kvůli jehož ustavení chystá opozice velké protesty.

 
Venezuelská tajná služba zadržela opoziční vůdce

Agenti tajné služby známé pod zkratkou SEBIN přišli pro oba muže v noci na dnešek místního času (brzy ráno SELČ). List El Nacional zveřejnil video natočené sousedy, na němž skupina ozbrojených mužů a žen násilím odvádí bývalého starostu Caracasu Ledezmu oblečeného v pyžamu.

„Právě odvedli Leopolda z domu. Nevíme, kam ho vezou. Maduro ponese odpovědnost, jestli se mu něco stane,“ uvedla na Twitteru Lópezova manželka a přední opoziční aktivistka Lilian Tintoriová.

Leopold López (vlevo) a Antonio Ledezma

Foto: Novinky.cz s použitím Reuters/Profimedia.cz

Vězení i bez soudu

López, kterému někteří přezdívají „latinskoamerický Mandela“, byl předloni odsouzen ke 13 letům vězení za "podněcování k násilí a protivládní spiknutí" kvůli demonstracím z roku 2014. Ledezma je již třetím rokem vězněn bez soudu za údajnou snahu o svržení prezidenta. Oba muži byli ze zdravotních důvodů v domácím vězení.

Ledezma den před svým zadržením zveřejnil projev ke stoupencům venezuelské opozice, které vyzval k jednotě, „vzájemné upřímnosti“ a nápravě minulých chyb, díky čemuž by podle něho opozice mohla konečně uspět v klání se současnou socialistickou vládou. Právě názorová nejednota je podle některých kritiků jednou z příčin faktu, že se opozici ovládající parlament dosud nepodařilo sesadit stále méně oblíbeného prezidenta.

Madurovi kritici chystají na středu velké demonstrace kvůli očekávanému ustavení v neděli zvoleného shromáždění, které má podle prezidentova plánu částečně nahradit parlament a umožnit potrestání některých opozičních poslanců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků