Hlavní obsah
Příznivci opozice slaví volební vítězství ve městě San Cristobal. Foto: Reuters

Venezuelská opozice získala v parlamentu třípětinovou většinu

Pravicová venezuelská opozice bude mít v parlamentu po nedělních volbách třípětinovou většinu. Vyplývá to z takřka konečných výsledků, které v noci na úterý SEČ oznámila centrální volební komise. Výsledek opozici dovolí odvolávat ministry, jimž může jednotlivě vyjadřovat nedůvěru.

Příznivci opozice slaví volební vítězství ve městě San Cristobal. Foto: Reuters
Venezuelská opozice získala v parlamentu třípětinovou většinu

Ve 167členném parlamentu bude mít demokratická koalice několika opozičních stran Stůl demokratické jednoty (MUD) nejméně 107 míst, socialisté mají jistých 55 křesel a tři mandáty jsou vyhrazeny pro zástupce původního indiánského obyvatelstva. Určit tak zbývá poslední dvě křesla, uvedla stanice CNN.

Pokud získá i tato zbylá dvě křesla a podpoří ji všichni tři poslanci z řad původního indiánského obyvatelstva, dosáhne na ústavní dvoutřetinovou většinu. To by koalici umožnilo prosadit referendum o sesazení současného socialistického prezidenta Nicoláse Madura, odvolávat soudce nejvyššího soudu nebo upravit ústavu.

Domorodí poslanci podle AP míní MUD podpořit. MUD už v pondělí prohlásil, že je přesvědčen o zisku ústavní dvoutřetinové většiny. [celá zpráva]

Volby ukončily více než šestnáctiletou vládu socialistů ve Venezuele. I s prostou většinou MUD převezme kontrolu nad podobou státního rozpočtu. Mohl by zahájit parlamentní vyšetřování nejasného hospodaření a případného zneužívání moci současnou vládou nebo prosadit zákon o amnestii, což už avizoval před volbami, když sliboval propuštění politických vězňů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků