Hlavní obsah
Venezuelský opoziční předák Leopold Lopéz Foto: Jorge Silva, Reuters

Venezuela pátrá po lídrovi opozice, viní ho ze smrti tří lidí

Venezuelské úřady stíhají opozičního vůdce Leopolda Lópeze, kterého prezident Nicolás Maduro viní ze smrti tří lidí během nedávných protivládních protestů. Informovala o tom v neděli agentura Reuters. López své stoupence přes síť Twitter vybídl, aby pokračovali v pokojných demonstracích. V úterý bude se svými přívrženci pochodovat v Caracasu.

Venezuelský opoziční předák Leopold Lopéz Foto: Jorge Silva, Reuters
Venezuela pátrá po lídrovi opozice, viní ho ze smrti tří lidí

"Budu tam a ukážu svou tvář. Nemám se čeho bát. Pokud je nějaké nelegální rozhodnutí mě zatknout, tak přistoupím na toto rozhodnutí a toto hanebné stíhání státem," vzkázal v neděli podle Reuters López na síti Twitter.

Úřady viní Lópeze z vraždy a terorismu v souvislosti s násilím během protivládních protestů. Ve středu si potyčky mezi odpůrci a stoupenci vlády vyžádaly tři mrtvé. Demonstranti tvrdí, že zůstanou v ulicích, dokud Maduro nepodá demisi. Nic ale nenaznačuje, že by se tak mělo stát.

Venezuelské bezpečnostní síly v noci prohledaly Lópezovo bydliště a domov jeho rodičů ve snaze opozičního lídra zadržet, López ale na žádném z těchto míst nebyl. Razii podle zdrojů agentury AP provázela protestní akce sousedů, kteří tloukli do hrnců a pánví na protest proti tomu, co nazývají svévolným příkazem k zadržení.

Venezuelané demonstrují

Protivládní demonstrace se v ulicích Caracasu a dalších měst odehrávají už několik týdnů. V sobotu se demonstranti střetli s bezpečnostními silami v metropolitní čtvrti Chacao, která je dlouho centrem opozičního hnutí. Incident ale znamená problém pro studentské demonstranty, kteří se chtějí distancovat od maskovaných protestujících, kteří ničili majetek, zapalovali pneumatiky a které studentští předáci označují za špiony.

"Mé zemi a studentům, které jsem vždy obdivoval a podporoval, bitva je v ulicích, ale bez násilí," sdělil López na Twitteru.

Zhruba tisícovka demonstrantů se v Chacau na východě metropole sešla i v minulých dnech. Madura odsuzovali za údajnou politickou represi, ale i kvůli každodenním problémům v podobě inflace, nedostatku základních potřeb či vysoké míry zločinnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků