Hlavní obsah
Vdova po Tamerlanu Carnajevovi Katherine Russellová a právník Amato DeLuca Foto: Stew Milne, ČTK/AP

Vdova po Carnajevovi měla v počítači materiály s návodem na výrobu bomby

Katherine Russellová, vdova po Tamerlanu Carnajevovi, který je jedním z podezřelých z útoků při bostonském maratonu, stále zůstává v hledáčku vyšetřovatelů kvůli podezření, že se na atentátu nějak podílela. Podezření vzrostlo poté, co byly v jejím laptopu nalezeny soubory s islamistickou tématikou.

Vdova po Tamerlanu Carnajevovi Katherine Russellová a právník Amato DeLuca Foto: Stew Milne, ČTK/AP
Vdova po Carnajevovi měla v počítači materiály s návodem na výrobu bomby

Čtyřiadvacetiletá Russellová, která žije od útoku v domě svých rodičů ve městě North Kingstown ve státě Rhode Island, začala být podle amerických médií dávána do spojitosti s přípravami na atentátu poté, co byla na zbytcích jedné z bomb nalezena ženská DNA. Vdova ale již od začátku tvrdí, že o činech svého manžela a jeho bratra Džochara Carnajeva nic neví.

Ve spojitosti se zajištěním ženské DNA byl v domě Russellové proveden zásah a byly odtud odneseny důkazní materiály.

Záchranáři ošetřují zraněné po atentátu na bostonský maraton

Foto: Charles Krupa, ČTK/AP

Podle posledních výsledků, které citoval server Daily Mail, nepatří zajištěné otisky prstů ani ženská DNA vdově po Carnajevovi. Tím ale podezření její účasti na přípravách atentátu nepadá. V jejím laptopu, který vyšetřovatelé zajistili při domovní prohlídce, totiž byly nalezeny mnohé islamistické materiály, konkrétně vydání internetového magazínu Inspire, který je vydáván organizací al-Kajdá. To zvyšuje podezření, že byla do celého incidentu zapojena víc, než tvrdí.

Jeden z materiálů Inspiru, který mohl být podle vyšetřovatelů návodem k výrobě konkrétních výbušných zařízení, a který získala stanice NBC News, měl prý název Make a Bomb in the Kitchen of Your Mom (Vyrobte si bombu v kuchyni vaší matky).

Bomba vyrobená doma 

Jeden ze zdrojů obeznámený s případem také pro stanici CNN uvedl, že bomby byly s velkou pravděpodobností vyráběny v domě, kde žil Tamerlan Carnajev s manželkou a jejich tříletou dcerou.

Vzorky potvrzující výrobu byly nalezeny na kuchyňském stole, ve dřezu a také ve vaně.

Spekulace také vyvolává zjištění, že Tamerlan Carnajev volal své ženě několik hodin poté, co byly v médiích zveřejněny snímky podezřelých z atentátu - jeho a bratra Džochara. Obsah rozhovoru ale zůstává neznámý, uvedl New York Times.

Při dvou výbuších nedaleko cíle bostonského maratónu 15. dubna zahynuli tři lidé a několik stovek bylo zraněno.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků