Hlavní obsah

V ústí Mississippi se objevila záhadná skvrna

V ústí řeky Mississippi se objevila velká hnědá skvrna. Zkoumá ji nyní americká pobřežní hlídka. Panují tam obavy, že může jít o pozůstatek nedávné ropné havárie v Mexickém zálivu, kterou způsobila exploze ropné plošiny společnosti BP. Podle některých expertů ale nejde o nic jiného než o květ mořských řas.

V ústí Mississippi se objevila záhadná skvrna

Podle mluvčího pobřežní hlídky Jeffa Halla se záhadná skvrna objevila v lokalitě Tiger Pass severozápadně od města Venice ve státě Louisiana v rozlehlé deltě Mississippi. Do oblasti vyrazila průzkumná loď, aby oranžovo-hnědou látku na hladině prozkoumala. Skvrna je dlouhá asi čtyři kilometry a široká 200 metrů.

"Znepokojuje nás hlavně proto, že se blíží k pobřeží a ohrožuje ekologicky citlivé oblasti," řekl novinářům Hall. Pokud se zjistí, že jde o ropu, musí se oblast vyčistit. Jistotu chtějí mít záchranáři do úterka.

Strach z podezřelé látky je podle agentury Reuters pozůstatkem doznívající paniky z obří ekologické katastrofy, která oblasti Mexického zálivu zasáhla v dubnu. Miliony litrů ropy se dlouhé týdny a měsíce valily z poškozeného ropného vrtu, který se podařilo uzavřít až v červenci. Katastrofa postihla rozsáhlé oblasti států Louisiana, Mississippi, Alabama a Florida a těžké následky zanechala i na místní ekonomice.

Velká většina ropy, která z poškozeného vrtu unikla, se už podle amerických úřadů v moři rozptýlila. Někteří američtí vědci a místní rybáři však takové tvrzení zpochybňují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků