Hlavní obsah

V USA odkládají popravy, úřady nemají dost anestetik

Americký trh trápí nedostatek anestetik, některé státy proto musejí odkládat naplánované popravy. Úřady totiž nemají k dispozici tlumící látku, která se přidává do jedu obsaženého ve smrtící injekci. Informoval o tom server USA Today.

V USA odkládají popravy, úřady nemají dost anestetik

Hlavní americký výrobce thiopentalu sodného využívaného ve smrtící injekci musel kvůli technickým problémům zastavit produkci tohoto anestetika. Podle serveru se nové dodávky léku neobjeví na americkém trhu dřív než v prvním čtvrtletí příštího roku.

Stát Kentucky už musel kvůli nedostatku thiopentalu sodného odvolat některé nařízené popravy. Vězeňské úřady totiž mají k dispozici dostatečnou dávku anestetika pouze pro jednu smrtící injekci.

Rovněž Oklahoma musela kvůli chybějícímu anestetiku odložit vykonání naplánovaných rozsudků smrti. Zdejší úřady sice chtěly tišící prostředek nahradit jiným, nedokázaly ho ale sehnat v potřebné kvalitě.

Z 35 amerických států, které vykonávají popravy, jich naprostá většina využívá ve smrtící injekci thiopental sodný. Uspání vězňů pomocí anestetik těsně předtím, než je zabije jed ve smrtící injekci, vyžaduje americká ústava s odůvodněním, že ani při popravě se nesmí s odsouzeným zacházet krutě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků