Hlavní obsah
Bývalý voják Ian David Long zastřelil v baru v americkém městě Thousand Oaks nedaleko Los Angeles 12 lidí Foto: Uncredited, ČTK/AP

V kalifornském baru útočil bývalý voják námořní pěchoty

V baru v americkém městě Thousand Oaks ve čtvrtek vraždil osmadvacetiletý Ian David Long, bývalý voják, oznámil místní šerif Geoff Dean. Mladý muž má na svědomí 12 lidských životů. Proč útočil a zda jeho čin souvisí s terorismem, zatím není jasné, uvedla televize Sky News.

Bývalý voják Ian David Long zastřelil v baru v americkém městě Thousand Oaks nedaleko Los Angeles 12 lidí Foto: Uncredited, ČTK/AP
V kalifornském baru útočil bývalý voják námořní pěchoty

Long od srpna 2008 do března 2013 sloužil jako kulometčík u námořní pěchoty, kde získal hodnost rotného, uvedla CNN s odkazem na informace ministerstva obrany. Jeho domovskou základnou byla Havaj.

Na přelomu let 2010 a 2011 byl sedm měsíců nasazen v Afghánistánu. Armáda uvedla, že Long získal několik ocenění a také medailí.

Střílel z legálně koupené pistole Glock ráže .45. Zbraň má obvykle deset nábojů, ale Long použil k útoku v baru rozšířený zásobník, řekl šerif. Podle jeho slov dosavadní vyšetřování zatím naznačuje, že si své oběti vybíral náhodně.

Střelec byl v evidenci místní policie. V dubnu u něj zástupci šerifa zasahovali, neboť byl agresivní a choval se iracionálně. Odborníci poté zkoumali jeho mentální stav, ale nakonec nebyl hospitalizovaný. Long žil společně s matkou a jeden ze sousedů Richard Berge podle CNN vypověděl, že mu žena řekla, že se o syna obává.

Šerif nevyloučil, že střelec mohl trpět posttraumatickou stresovou poruchou. V policejních záznamech je Long uveden také jako účastník dopravní nehody a figuroval ve sporu v baru.

Útočník ve středu kolem 23:20 místního času (08:20 SEČ) několikrát vystřelil a zasáhl ostrahu baru a vhodil do baru dýmovnice a začal střílet, uvedl server týdeníku Focus. Internetový portál Ventura County Star napsal, že útočník vystřelil asi třicetkrát.

Záznam: Střelba v kalifornském baru

Video: AP

Svědci popsali, že na místě vypukla panika. Někteří z přítomných použili židle, aby rozbili okna a dostali se ven, jiní utíkali před střelbou na toalety. Bar je známý pořádáním tanečních zábav a koncertů, v době střelby tam bylo nejméně 200 mladých lidí.

Mrtvého Longa nalezla policie uvnitř baru. Zatím není jasné, zda spáchal sebevraždu nebo ho zabila střela vypálená zásahovými jednotkami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků