Hlavní obsah

V Kalifornii evakuovali skoro milión lidí

V Jižní Kalifornii bylo kvůli pokračujícím požárům evakuováno již skoro milión lidí. Přes 20 ohnisek spálilo od hranic s Mexikem po distrikt Los Angeles a ve vnitrozemí po pohoří San Bernardino přes 400 000 hektarů půdy. Zahynulo pět osob, shořelo na 1 500 domů. Požáry se rozšířily i přes hranici do Mexika, kde se je však zatím daří dostávat pod kontrolu. Prezident USA George Bush podepsal deklaraci o katastrofě.

V Kalifornii evakuovali skoro milión lidí

Nejnověji byli evakuováni obyvatelé města De Luz a okolí města Fallbrook v distriktu  Riverside. Počet evakuovaných se tak zvýšil na asi 950 000.

Někteří z těch, kteří museli opustit své domovy, se však již do nich mohou vrátit, jako například obyvatelé měst Scripps Ranch a Del Mar Heights, uvedla ve středu mluvčí záchranářů ze San Diega Lynda Pfieffer.

V plamenech již zahynulo pět osob, nejméně 70 utrpělo zranění, mezi nimi i 34 hasičů.

Američtí hasiči odpočívají na okraji cesty. Foto: REUTERS/Lucy Ncholson

Kolem 7 000 hasičů bojuje proti plamenům, včetně 2 300 vězňů z kalifornských věznic, uvedl kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. V hašení pomáhají jednotky z Mexika, posily vyslala i federální vláda.

Nejhorší je to v San Diegu

V distriktu San Diego, který je plameny nejvíce postižený, bylo evakuováno nejméně 350 000 lidí. Zde shořela naprostá většina z 1500 zničených domů, zbytek připadá na Los Angeles. Skrz hustý dým není vidět slunce, kouře a popela jsou plné ulice.

Na 20 000 lidí, podle jiných zdrojů 8 000 především starých lidí z pečovatelských domů, se uchýlilo na fotbalový stadión Qualcomm, kde místní úřady vytvořily provizorní tábor.

Mezi evakuovanými v San Diegu jsou i zaměstnanci námořnictva USA, kteří byli ubytováni v tělocvičně základny North Island. Foto: ČTK/AP

Další našli útočiště v Del Mar Fairgrounds, kde se konají koňské dostihy. Místo se našlo i pro tisíce koní a jiných domácích zvířecích miláčků, které bylo potřeba před ohněm evakuovat.

Šéf hasičské jednotky ze San Diega Bruce Cartelli použil ve spojení s požáry výrazu "kompletní devastace". "Je to asi nejhorší událost za mých 36 let ve službě," dodal s tím, že požáry "neustanou (...) dokud nedosáhnou oceánu nebo se otočí vítr".

Podle meteorologů by ve středu odpoledne měl povolit silný a horký pouštní vítr, který oheň rozdmýchával. Nicméně předpovědi upozorňují, že i poté nebude možné lokálně vyloučit silné poryvy větru a vzduch zůstane mimořádně teplý a suchý.

Škody za stovky miliónů dolarů

Schwarzenegger uvedl, že byl "zničený" poté, co shlédl zdevastované okolí města Lake Arrowhead. Zde požár spálil 5 000 hektarů půdy a zničil přes 200 domů.

"To, co se odehrává v Kalifornii, je tragédie," poznamenal. Dodal, že spojení suchů půdy, vedra a vichrů vytvořila "perfektní ohnivou bouři".

Podle guvernéra ohnivý živel v celém státě ohrožuje na 68 000 domů - prosté domky i luxusní vily. Místní pojišťovny již nyní odhadují škody na stovky milionů dolarů.

Požáry v Kalifornii. Foto: ČTK/AP

Na některých "frontách" však hasiči mohli ohlásit úspěch. V zásadě se podařilo zvládnout požár v kopcích nad Malibu, kam se již mohli vrátit evakuovaní obyvatelé.

Prezident George Bush, který vvyhlásil v sedmi okrscích výjimečný stav, navštíví postižená místa ve čtvrtek, uvedl Bílý dům. Bush ve středu podepsal deklaraci o katastrofě v Jižní Kalifornii. Zrychlí se tím tok peněz z centrální úrovně lidem, jejichž ztráty nejsou kryty pojištěním.

Oheň v Mexiku pod kontrolou

Plameny se rozšířily i do Mexika, kde sežehly nejméně 20 hektarů porostů podél hranice s USA. Zde je ale situace už pod kontrolou. Požáry se z Kalifornie přesunují k jihu k městům Tecate a především Tijuana, která je od San Diega vzdálená pouhých 32 kilometrů. Vyhořela část mexického letoviska Rancho La Puerta, kam hojně jezdívají turisté ze San Diega. Letovisko muselo být kvůli plamenům evakuováno.

V pondělí se podařilo mexickým hasičům zdolat šest požárů, které překonaly hranici. Stále však panuje nebezpečí, že znovu vypuknou, varoval ministr životního prostředí Juan Elvira Quesada. Podle něj byly do USA vyslány tři desítky lesních expertů na pomoc v boji s tamními požáry.

Nad městy Tecate, Tijuana a Rosarito se stále vznášejí mohutná oblaka dýmu a popela, kvůli nimž už v pondělí byla zrušena výuka ve školách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků