Hlavní obsah
Dvojice podezřelá z pokusu o vraždu Sergeje Skripala Foto: Handout, Reuters

USA zavedly nové protiruské sankce, míří i na agenty podezřelé z otrávení Skripala

Spojené státy zavedly ve středu nové protiruské sankce namířené proti skupině agentů vojenské rozvědky, obviněné z vměšování do amerických prezidentských voleb. Uvaleny byly i na dva agenty, kteří jsou podezřelí, že otrávili bývalého ruského špiona Sergeje Skripala novičokem, a na čtyři ruská média šířící falešné zprávy.

Dvojice podezřelá z pokusu o vraždu Sergeje Skripala Foto: Handout, Reuters
USA zavedly nové protiruské sankce, míří i na agenty podezřelé z otrávení Skripala

Sankcemi je nově postiženo patnáct operativců ruské armádní špionážní agentury GRU. Krok je podle prohlášení ministerstva financí reakcí na vměšování ruské tajné služby do prezidentských voleb v USA v roce 2016 a na hackerský útok proti centrále Světové antidopingové agentury (WADA) z téhož roku.

Na americkém sankčním seznamu se podle ruského tisku ocitli i Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, které Británie podezírá z útoku proti bývalému ruskému agentovi Skripalovi a jeho dceři.

Nové sankce se vztahují i na čtyři ruské mediální organizace včetně Federální zpravodajské agentury (FAN), která bývá označována za jeden z hlavních zdrojů demagogické propagandy a falešných zpráv šířených z Ruska. Podle informace amerického ministerstva se FAN i další tři postižená média pokoušela „vměšovat do politických a volebních systémů po celém světě”.

Ruský magnát Oleg Děripaska

Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

V seznamu osob postižených sankcemi je dále údajný agent GRU Viktor Bojarkin, který podle amerických úřadů na pokyn ruského oligarchy Olega Děripasky zprostředkoval ruskou finanční pomoc pro některé politické strany v Černé Hoře před volbami v roce 2016.

USA zároveň ruší sankce vyhlášené dříve proti třem Děripaskovým firmám. Sám Děripaska na sankčním režimu zůstává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků