Hlavní obsah
F-35B na palubě letadlové lodi Foto: Lockheed Martin

USA uzemnily všechny nejmodernější bojové letouny F-35

Všechny nejmodernější americké bojové letouny páté generace Lockheed F-35 Lightning II byly uzemněny. Ve čtvrtek o tom rozhodl Pentagon, uvedly weby DefenceOne a MiliatryTimes. Týká se to i strojů dodaných do zahraničí. O uzemnění se rozhodlo, když se objevily první výsledky vyšetřování příčiny zářijového pádu F-35 v Jižní Karolíně.

F-35B na palubě letadlové lodi Foto: Lockheed Martin
USA uzemnily všechny nejmodernější bojové letouny F-35

„Americké ozbrojené složky i zahraniční partneři dočasně pozastavili lety F-35, protože se provádí inspekce palivových trubek v motoru u všech letadel F-35,“ uvedla kancelář Pentagonu.

Letadla byla uzemněna kvůli tomu, že v některých by mohly v motorech být namontovány vadné palivové trubky. Kontroly by měly být ukončeny do 48 hodin. Pokud najdou trubky bez závad, mohou se stroje vrátit do služby. Budou-li v letadle podezřelé, musejí se vyměnit.

Opatření bylo zavedeno poté, co se objevila první data z vyšetřování pádu letounu F-35B, tedy verze se zkráceným vzletem, v Jižní Karolíně. Stroje se zřítil kolem poledne 28. září. Pilot se katapultoval.

Už v dubnu musel nouzově přistát jiný F-35B americké námořní pěchoty, když se mu vznítilo palivo.

Vývoj stroje, který má vlastnosti stealth, takže je obtížně detekovatelný aktivními radary, provázely potíže, zdržel se a náklady na něj vzrostly. Lightning II tak není levným letadlem, jak měl být, i když by se sériovou výrobou mohla cena klesnout na 108 miliónů dolarů.

Stroje F-35 by v příští dekádě měly být hlavním bojovým letadlem všech složek amerických ozbrojených sil. Využívají jej také spojenci USA jako Velká Británie, Nizozemsko, Jižní Korea, Japonsko, Izrael.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků